Doba čtení:1 m, 14 s
Wylfa je jednou z osmi lokalit, které byly v roce 2010 vyčleněny pro rozvoj jaderné energetiky. Foto: wikipedia.org

Britská státní společnost Great British Nuclear zahájila jednání se společností Hitachi o získání pozemků v lokalitě Wylfa v Anglesey, s cílem výstavby nové jaderné elektrárny.

Potenciál pro dohodu přichází pět let poté, co japonský výrobce zrušil plány na výstavbu jaderné elektrárny ve Velké Británii, přičemž hodnota dotyčného pozemku je nyní zhruba 200 milionů liber, jak informoval deník Financial Times.

Pokud ministři k dohodě přistoupí, bude to s cílem najít nového soukromého sponzora, který by na projektu spolupracoval. Wylfa je jednou z osmi lokalit, které byly v roce 2010 vyčleněny pro rozvoj jaderné energetiky, napsal server msn.com.

V roce 2022 dodávaly jaderné elektrárny přibližně 14 procent energie ve Spojeném království, ale všechny současné reaktory kromě jednoho mají být do konce desetiletí uzavřeny.

Rakouští politici se znovu pustili do českého jádra

Plány na nahrazení stárnoucí britské flotily reaktorů utrpěly v posledních letech šrámy po zpožděních a problémech s rozpočtem u stěžejních projektů v Hinkley Point a Sizewell C. Vláda si stanovila cíl zvýšit do roku 2050 kapacitu jaderných elektráren na 24 gigawatt, což odpovídá sedmi jaderným elektrárnám o velikosti Hinkley Point C.

Mluvčí ministerstva pro energetickou bezpečnost uvedl, že rozhodnutí zahájit jednání se společností Hitachi je součástí snahy ukončit „zastavený přístup k jaderné energetice“, neboť ministři usilují o největší rozšíření tohoto odvětví za posledních 70 let“.