Doba čtení:1 m, 2 s
Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. Foto: wikipedia.org

Evropě se podařilo relativně dobře zvládnout energetickou krizi spojenou s ruskou invazí na Ukrajinu. Agentuře DPA to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Vyjádřil rovněž naději, že se členské země IEA z této krize dokázaly poučit.

Téměř dva roky po začátku invaze mohu říci, že Evropa prošla touto krizí s několika škrábanci, ale bez větších ničivých následků,“ uvedl Birol. Krize podle něj sice měla negativní hospodářské dopady, ale nezpůsobila zhroucení ekonomiky.

Čínská konkurence ničí evropský solární průmysl

Opravdu velice doufám, že jsme si z toho vzali ponaučení a že diverzifikujeme dovoz energie a přejdeme na energetické technologie, které jsou domácí a neškodí klimatickým cílům,“ uvedl Birol. „V evropské energetické politice bylo mnoho problémů, nejvýznamnějším však byla nadměrná závislost na dovozu energie z jedné jediné země,“ dodal.

Mezinárodní agentura pro energii je mezivládní organizací, která vznikla v roce 1974 v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K jejímu vzniku přispěla tehdejší ropná krize. Organizace funguje zejména jako poradce členských zemí v otázkách energetiky. Bez zahrnutí přidružených zemí má agentura 31 členů, mezi které patří rovněž Česko a Slovensko.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa