Doba čtení:1 m, 45 s
Ilustrační foto: morgueFile.com
Ilustrační foto: morgueFile.com

Prodej německých aktiv švédského státního koncernu Vattenfall se podobá pokerové hře. Zájemci momentálně studují účetnictví a počítají, kolik peněz za uhelné lomy a elektrárny Švédům nabídnou. Reálná cena se nejspíš ani nepřiblíží původním odhadům.

Podle švédského deníku Svenska Dagbladet, který je jedním ze dvou nejčtenějších v zemi, se nebude nabízená cena ani vzdáleně přibližovat plánovaným dvěma až čtyřem miliardám eur (cca 55 až 110 miliard korun). Podle deníku se bude jednat maximálně o 200 až 300 milionů euro (5,5 až 8 miliard korun). Ani tato cena však nemusí být konečná a teoreticky by se mohla blížit i nule.

Čtěte také:
Tykač potvrdil zájem o Vattenfall
Tendr Vattenfallu: Finále za půl roku

Švédská vláda, řídící se přísnou ekologizací země, se chce svých uhelných aktiv zbavit téměř za každou cenu. Vzhledem k současným nízkým cenám elektrické energie i uhlí a politické situaci v Německu je však akvizice hodnocena jako riskantní. V berlínské centrále Vattenfallu se tak nyní roztáčí pokerový turnaj analytiků, kteří se budou snažit srazit cenu co nejvíce dolů, a to i kvůli nákladům na očekávané rekultivace a sociální programy pro velkou část z 8 tisíc zaměstnanců.

Německý deník Potsdamer Neustenachrichten favorizuje v tendru společnost ČEZ. České zdroje iUHLI.cz však tvrdí, že polostátní energetický gigant, který má podle všeho o akvizici eminentní zájem, bude muset svést o aktiva tvrdou bitvu s EPH Daniela Křetínského, který se tendru účastní společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Právě jeho případný souhlas, na který prý Křetínský čeká, může být rozhodující. Překvapivým černým koněm soutěže ale může být i Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall vydělal téměř 5 miliard
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa