VIDEO: Větrná elektrárna jde do starého železa

Informace o zavírání uhelných či jaderných elektráren většinou nikoho příliš nepřekvapí. Švédský státní koncern Vattenfall však zavírá větrnou elektrárnu Yttre Stengrund, která leží v Baltském moři u jihovýchodního pobřeží Švédska, napsal server oenergetice.cz

Elekrárna byla uvedena do provozu roce 2001. Švédská státní energetická společnost Vattenfall ji provozovala od roku 2006. Nyní se společnost rozhodla větrnou elektrárnu místo modernizace kompletně celou rozebrat a odvézt. Celý komplet by měl být definitivně odstraněn během letních měsíců letošního roku a to včetně podmořských kabelů. Za ukončením provozu stojí technické i ekonomické důvody.

Čtěte také:
Tykač potvrdil zájem o Vattenfall
Tendr Vattenfallu: Finále za půl roku

Typ větrných turbín, který byl instalován v Yttre Stengrund, je jedním z prvních modelů, který byl vyroben pro získávání elektřiny z větrné energie nad hladinou moře. Celkem bylo tohoto typu turbíny vyrobeno pouze 50 kusů. Obtíže se sháněním náhradních dílů i vysoké náklady případného vylepšení turbíny a převodovky nás vedly k rozhodnutí nenahradit stávající turbíny novými a provoz elektrárny ukončit,“ řekl Martin Hassel manažer zodpovědný za projekt vyřazování elektrárny z povozu, který dále uvedl, že se odstavení větrné elektrárny může jevit v rozporu s firemní strategií, ale společnost se prý díky 10 letům provozu naučila mnoho znalostí, které může využít v místech s lepšími větrnými podmínkami. Jeho slova svědčí o tom, že provoz elektrárny nejspíš nebyl pro Vattenfall ekonomicky výhodný.

Vattenfall v současnosti prodává hnědouhelné doly a elektrárny v Německu. Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe and Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Mezi zájemce patří i tři české společnosti, ČEZ, Křetínského EPH společně s PPF Petra Kellnera a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall vydělal téměř 5 miliard
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny