Doba čtení:2 m, 17 s
Důl Centrum. Foto: zdarbuh.cz
Důl Centrum. Foto: zdarbuh.cz

Když se před koncem loňského roku objevila informace o tom, že důl Centrum na Mostecku definitivně končí, bylo jasné, že je u konce jedna éra hnědouhelného dobývání. „Centrumka“ je totiž posledním hlubinným hnědouhelným dolem v Česku a za sebou má více než stodvacetiletou historii.

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně založila v letech 1888–1889 Anglo-rakouská banka se sídlem ve Vídni. Stala se také jeho první majitelkou. Hloubit jámu Centrum I tu začali koncem srpna 1888. O dva roky později důl poprvé změnil majitele. Koupila jej Severočeská uhelná společnost se sídlem v Mostě. Svého času se jednalo o vůbec nejmocnější těžařskou společnost v severozápadních Čechách.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Zlatá éra Centrumky

Na to, že se v následujících letech dolu velmi dobře dařilo, měla vliv nejen kvalita zdejšího uhlí, ale také velmi výhodná poloha. K původnímu dobývacímu prostoru dolu Centrum byly postupem času připojeny prostory dolu Humboldt I a II, takže se jeho původní plocha zvětšila z 277 na 604 hektarů. V roce 1953 důl Centrum získal ještě část takzvaného volného pole a jeho dobývací prostor se rozšířil na 779 hektarů. A po spojení s dolem Kolumbus v roce 1966 se „Centrumka“ rozprostírala již na 1 177 hektarech plochy. Důl se ale nerozšiřoval jen plochou. V listopadu roku 1954 se začalo s hloubením těžní jámy Centrum II. Tato jáma se stala základem nového souboru budov a zařízení pro těžbu, označovaného jako „nový závod“.

Odkládaný konec

V roce 1993 se stal důl Centrum součástí Mostecké uhelné společnosti. Útlum hornictví po roce 1989 se však dotkl i této hlubinné lokality. Z rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu byl v lednu 1996 zahájen útlum těžby. V červnu 2002 byl důl převeden společnosti Důl Kohinoor, která v té době již zajišťovala útlum na dole Kohinoor a lomu Ležáky. Zhruba od této doby se začíná mluvit o jeho uzavření. Původně měl být jeho provoz ukončen kolem roku 2007/2008, ale protože po zdejším uhlí byla stále poptávka, termín uzavření se stále posouval. Nakonec důl Centrum zůstal jediným činným hlubinným hnědouhelným dolem v Čechách. V posledních letech nebyla těžba v tomto dole ekonomicky efektivní, byla však udržována hlavně kvůli cennému know-how, které chtěl jeho současný vlastník, společnost Severní energetická, využít pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA. V loňském roce byl zahájen zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou tzv. chodbicování. Avšak v souvislosti s platností limitů nebude možné po ukončení těžby na lomu ČSA v tomto projektu pokračovat.

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme