Doba čtení:1 m, 16 s
Lithiová baterie. Foto: de.wikipedia.org

Česká firma Geomet s podporou australského kapitálu připravuje další etapu svého plánu těžit cenné kovy na Cínovci v Krušných horách. Pokud průzkumy dopadnou dobře, mohla by těžba cínu, lithia či wolframu začít v horizontu tří až pěti let. Ústecku by mohla přinést stovky nových pracovních míst a miliardové investice. Napsal to server E15.cz.

Geology do oblasti Cínovce lákají ložiska cínu a lithia, která patří k nejbohatším v Evropě. Kvůli milionovým nákladům na průzkum si Češi sehnali australského investora. Díky němu mohl Geomet loni provést průzkumné vrty a nyní dokončuje první studii o ekonomické výhodnosti těžby.

Vrty podle jednatele Geometu a výkonného šéfa australské firmy European Metals Pavla Reichla byly hluboké 940 metrů a celkově stály kolem pěti milionů korun. „Na základě těchto vrtů sestavujeme studii proveditelnosti. Ta s přesností plus minus pětadvacet procent určí, zdali bude těžba ekonomicky možná,“ řekl deníku Reichl.

Studie proveditelnosti má být hotová do konce března, pokud její výsledky dopadnou z hlediska těžby pozitivně, naváže na ní báňský průzkum. Podle střízlivých odhadů je na Cínovci 37 milionů tun rudy, které obsahují lithium karbonát ve výši 0,8 procenta a 28 milionů tun rudy s obsahem cínu 0,4 procenta.

Na Cínovci jsou v současnosti platná tři průzkumná území. Dvě má Geomet a jedno dodavatel surovin Fluorit Teplice. O povolení usiluje i firma Cínovecká deponie, která zvažuje těžbu v bývalém odkališti cínového a wolframového dolu. Na německé straně hranice pak provádí geologický průzkum firma SolarWorld.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa