Doba čtení:2 m, 21 s
Zámek Jezeří. Foto: commons.wikimedia.org

Několik desítek lidí se sešlo v Horním Jiřetíně, nedaleko Litvínova na Mostecku, aby vyjádřili podporu zachování těžebních limitů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden představil čtyři varianty toho, jak s uhlím v Ústeckém kraji naložit. Dvě z nich by znamenaly bourání domů na úpatí Krušných hor. Informaci přinesla ČTK.

V Horním Jiřetíně žije zhruba 2300 lidí. Na shromáždění přišli mladé rodiny i lidé starší, z nichž řada cítí únavu z dlouholetého boje za zachování města. „Nesouhlasíme s bouráním. Těžko by se nám smiřovalo se stěhováním,“ uvedla Emílie Koftanová z Černic, které pod Horní Jiřetín patří. Právě Černice by v případě varianty prolomení limitů na dole ČSA, kde těží firma Severní energetická, skončily pod rypadly.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová v souvislosti s případným přesídlením Horního Jiřetína uvedla aktuální údaje ze sousedního Německa, které podle ní reálně hodnotí svou energetickou situaci a snaží se využít své hnědouhelné zásoby na maximum. S rozšiřováním povrchových dolů je dle veřejných informací spojeno přesídlení téměř 10.000 osob, sdělila iUHLI.cz mluvčí.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených) ČTK řekl, že je odhodlán bojovat za zachování města všemi prostředky. „Dokážu si představit, že až dojdou všechny možné právní možnosti, budeme bojovat třeba vlastním tělem,“ uvedl. Poznamenal, že mnozí lidé jsou unaveni ustavičnou debatou o prolomení limitů těžby, která se podle něj objevuje po každých volbách.

Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) na shromáždění v Horním Jiřetíně řekla, že v pátek ji přijme premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Pojedu tam s tím, že chceme zachovat limity,“ zdůraznila. „Nikdo nemluví o tom, jaké dopady má i ta současná těžba na zdraví lidí,“ upozornila Lucie Kaftanová z Litvínova. Vládě napsala vzkaz na pohled Horního Jiřetína. Sesbírané pohlednice chce město hromadně odeslat.

Účastníci, kterých podle odhadů policie bylo zhruba 250, na závěr společným pískotem dali najevo nesouhlas s možným rozšířením těžby a zapálením svíček si připomněli osud stovky obcí, které v uplynulých 60 letech ustoupily těžbě na Mostecku. Poslední byly na počátku 90. let Libkovice u Bíliny, v jejich prostoru se nakonec nikdy netěžilo.

Severní energetická si v minulosti nechala zpracovat průzkum od agentury STEM, který ukázal, že proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávaly, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí a 76 procent obyvatel by se podle svého vyjádření dokázalo se stěhováním vyrovnat.

Téměř polovina respondentů uváděla, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Naopak třetina uvedla, že se nechce přestěhovat v žádném případě. Přitom v případě prodeje nemovitostí by chtělo až 69 procent jiřetínských vyjednávat o ceně samostatně. Údaje vyšly z komplexu podrobných sociologických šetření agentury STEM pro Severní energetickou z roku 2013, ve které agentura navštívila 735 domácností ze 749 evidovaných.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa