Pět dolů polské státní firmy JSW stojí

Doba čtení:1 m, 12 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Horníci dodavatele koksovatelného uhlí a koksu pro ArcelorMittal či Moravia Steel začali stávkovat. Pět dolů polské státní firmy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) stojí. Horníci nesfárali a denní směna protestuje na povrchu proti rozhodnutí vedení dolu o vypovězení některých částí kolektivních smluv, zaměstnanci mohou přijít o 20 procent ročních příjmů. Napsal to server solidarnosckatowice.pl.

Horníci žádají odvolání vedení společnosti a příjezd polské premiérky Ewy Kopaczové a ministra hospodářství Janusze Piechoczińského. V pondělí a úterý horníci rozhodovali v referendu o tom, zda stávkovat. Referenda se účastnilo 18.700 z celkových 26.000 zaměstnanců. Celkem 98 procent hlasujících bylo pro stávku.

Podle ředitele společnosti JSW Jaroslawa Zagórowského není na emoce odborářů čas. „ Odpovědnost za společnost není jen v rukou vedení společnosti, ale i na straně zaměstnanců, kteří mají podle polského právního systému ve firmě svá práva a povinnosti. Pokud odboráři nebudou mít vůli akceptovat změny, budou nést část odpovědnosti za krach mnoha dolů. Změny za nás nikdo jiný neudělá. Polské hornictví se buď změní nebo přestane existovat,“  konstatoval Zagórowski.

Součástí JSW je pět černouhelných dolů: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek. Těží se v nich uhlí pro výrobu koksu a energetické uhlí pro elektrárny a teplárny. V roce 2013 vytěžila JSW 9,8 milionu tun koksovatelného uhlí a 3,8 milionu tun energetického uhlí, v koksovnách společnosti bylo vyrobeno 3,9 milionu tun koksu.