Doba čtení:1 m, 23 s
Ilustrační foto: iUHLI

Ceny termálního uhlí, které se používá pro výrobu elektřiny, klesly na nejnižší úroveň za zhruba deset let. Důvodem je mírná zima na severní polokouli a také předpoklad, že poptávka po fosilních palivech již zřejmě dosáhla vrcholu.

Klesají také ceny dalších typů uhlí. Nízké ceny způsobují potíže mnoha těžařům v celém světě, včetně vlastníka černouhelné firmy OKD, kterým je firma New World Resources (NWR), napsal server iDNES.cz.

Podle makléřské společnosti Marex Spectron je poptávka po uhlí v Evropě slabá kvůli vyšším teplotám, než je průměr. Poptávka po uhlí na severní polokouli je obvykle na vrcholu koncem roku, protože kvůli chladnému zimnímu počasí a brzkému stmívání se více topí a je vyšší produkce elektřiny.

Čtěte také:
Klesnou ceny uhlí pod magickou hranici?
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

Kromě slabé aktuální poptávky je podle analytiků nepříznivý i dlouhodobý výhled. Je to patrné hlavně u ceny termínového kontraktu na uhlí API2, která je nyní pod 45 dolary (zhruba 1 100 korun) za tunu, což je nejníže od roku 2003. Proti svému vrcholu v roce 2008 pak cena klesla již o 80 procent.

V příštích pěti letech by se ceny uhlí mohly snížit o dalších 25 procent

Australská banka Macquarie odhaduje, že ceny uhlí budou i nadále klesat a v roce 2020 budou ještě nižší než teď. V příštích pěti letech by se mohly snížit o dalších 25 procent. Zhruba třetina těžby uhlí je přitom při současných cenách už teď nerentabilní.

Mohlo by vás zajímat:
Ceny evropského uhlí rekordně klesly
Ceny uhlí klesají, OKD musí pomoci vláda
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa