Tripartita chce útlum OKD v režii státu

Doba čtení:1 m, 48 s

Nejlepším řešením pro černouhelnou společnost OKD by byl pozvolný útlum pod dohledem státu. To by mělo horníkům zajistit práci na co nejdelší dobu a zároveň umožnit postupně vytvářet nová pracovní místa.

Včera se na tom shodli členové krajské tripartity, podle nichž by vláda měla najít komplexní řešení situace v OKD, a to společně s odbory i vedením OKD.

„My můžeme a umíme fungovat dál ještě několik let, ale závisí na ochotě všech zúčastněných, aby se domluvili na podmínkách,“ uvedl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava, který upozornil na to, že ceny uhlí letos klesly zhruba o 30 procent. Zdůraznil také, že poslední mediální výstupy OKD škodí a zaměstnanci jsou velmi nervózní.

Zaměstnanci ví, že útlum dříve nebo později nastane

To potvrdil i odborový předák Rostislav Palička. „Zaměstnanci ví, že útlum dříve nebo později nastane, ale jde o to, aby mohli odejít se ctí. Je velmi důležité, aby lidi dostali slušné odstupné a je jim jedno, jestli to bude od šachty, od státu nebo od někoho jiného,“ dodal.

Čtěte také:
ČSSD peníze OKD nedá, stát Paskov nekoupí
Mládek: Nejde jen o Paskov, hrozí konkurz

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) připomněl, že problém dolu Paskov se „přelil“ do krize celého černouhelného hornictví v regionu a že NWR předložilo požadavky, které všechny poněkud překvapily. „Rádi bychom se podíleli na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR,“ dodal hejtman.

V OKD a jejích dodavatelských společnostech pracuje přes 13 tisíc lidí, zhruba 12,5 tisíce z nich žije v Moravskoslezském kraji. Ředitelka Úřadu práce pro Moravskoslezský kraj Yvona Jungová uvedla, že stav počtu zaměstnanců v OKD se během letošního roku snížil o zhruba 500 lidí, jak bylo avizováno.

NWR požadovala od státu čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě

Předseda odborů Josef Středula minulý týden řekl, že firma NWR požadovala od státu asi čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě. Vláda i odbory jsou proti tomuto návrhu.

Mohlo by vás zajímat:
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pomůže horníkům z OKD pracovní skupina?