Doba čtení:2 m, 6 s
Beneš 800x600
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Uhelné elektrárny budou ještě nějakou dobu nezastupitelné nejen u nás, ale i v Německu. Představují jeden z mostů k budoucí bezemisní energetice. V rozhovoru pro deník Právo to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Šéf tuzemského energetického obra v rozhovoru glosoval svou účast i výsledky klimatické konference v Paříži a vysvětloval, jak s nimi souzní kroky, které jeho firma činí. K prolomení limitů na dole Bílina Beneš uvedl, že na první pohled se může zdát, že to jde trochu proti deklarovanému cíli snížení emisí.

Ovšem energetická koncepce České republiky a naše strategické plány nejsou v rozporu s tím, že moderní a vysoce účinné uhelné zdroje s nízkými emisemi by měly ještě nějakou dobu fungovat. Moderní elektrárny budou jedním z mostů k budoucí bezemisní energetice za několik dekád. V nejbližší době mají uhelné zdroje své opodstatnění,“ řekl Beneš.

Taká zájem ČEZ o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall má podle generálního ředitele logiku, i když se může zdát, že jde proti proklamovanému snižování emisí. „Já s tím nesouhlasím. Vattenfall představuje aktiva, která jsou nyní na prodej, a nejde jen o uhelné, ale i o vodní elektrárny. Uhelné elektrárny budou ještě nějakou dobu hrát nezastupitelnou roli v energetickém mixu nejen v České republice, ale i v Německu,“ dodal šéf ČEZ.

Čtěte také:
ČEZ významně sníží uhlíkovou stopu
Beneš: ČEZ bude do 35 let bez emisí

Výsledky pařížské konference jsou podle Beneše velmi dobré, stejně jako proces, jakým se k nim dospělo. „Poprvé byl totiž kromě států a nevládních organizací významně akcentován dialog se světem byznysu a s velkými městy,“ vysvětlil Beneš. Tím, že diskuse probíhaly již řadu měsíců před setkáním v Paříži, podle něj došlo k mnohem lepšímu vzájemnému pochopení a k nalezení dobré a reálně naplnitelné dohody.

Důvodem, proč jsem tam jel, bylo hlavně vysvětlit, že od politiků potřebujeme, aby byznysu a energetikům především dali dlouhodobý předvídatelný a udržitelný rámec pro investice, který potřebuje jak privátní sektor, tak sektor veřejný,“ uvedl Beneš. Dodal, že to je mimo jiné i o tom, že by se měly především akcentovat tržní principy, místo toho, aby se zaváděly drahé a nesystémové dotace. To se snažila vysvětlit i většina kolegů z evropských energetik. Všechny velké energetické společnosti v Paříží deklarovaly, co pro klima ta která udělá. Podle Beneše nebyly firmy vnímány jako nějací zpátečníci.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomení na Bílině? Pro ČEZ zpráva roku
Uhelná elektrárna budoucnosti
Finanční ředitel ČEZ Novák: Uhlí je mostem k OZE