Česká republika na summitu v Bruselu podpořila projekt energetické unie. Do závěru jednání se jí společně s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky navíc podařilo prosadit zmínku, že je třeba klást důraz i na téma dostupných cen elektrické energie pro domácnosti i podniky. Napsaly to Finanční noviny.
Obecně je zde rovněž nově naznačeno, že by do budoucna nemělo docházet k podobnému náporu elektřiny z Německa, kterým česká přenosová soustava čelila na začátku letošního roku.
“Dnes jsme prosadili určité drobné úpravy závěrů Evropské rady. Dohodli jsme se na nich jako Visegrádská čtyřka. Podpořili jsme otázku dostupných cen elektrické energie pro domácnosti a průmyslové podniky a také jsme podpořili otázku posílení kapacity vedení, zejména pokud jde o energetické sítě v souvislosti s tím, jak jsou v Evropě masivně zaváděny obnovitelné zdroje,” uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po skončení prvního dne bruselského jednání. Reagoval tak v narážce na Německo a jeho odklon od jádra.
Evropská komise v příštích měsících připraví jednotlivé konkrétní legislativní návrhy týkající se energetické unie. Okolo těch se očekává mnohem bouřlivější debata mezi členskými zeměmi EU i v Evropském parlamentu, než se na summitu odehrála dnes.
Česká vláda a parlament zároveň stojí i před řadou domácích rozhodnutí, která budou mít vliv na ceny elektrické energie. V současné době se projednává například novela energetického zákona, horního zákona a Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK), která je do značné míry závislá na vyřešení otázky prolomení limitů povrchové těžby hnědého uhlí.