Doba čtení:1 m, 22 s
Peníze
Ilustrační foto: Imagio.cz

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš se nových nákupů nebojí. Firma, kterou vede, je podle něj nejméně zadluženou velkou energetickou společností v Evropě. Namísto prodeje majetku, ke kterému musela sáhnout konkurence, se dívá po velké akvizici. Beneš to řekl Hospodářským novinám.

Beneš se domnívá, že firmu o velikosti ČEZu by společnost ještě koupit mohla. Nyní jsou k diskusi dvě příležitosti – podíl ve Slovenských elektrárnách a německé elektrárny švédské firmy Vattenfall. Enel chce odejít ze Slovenska hlavně kvůli snížení zadlužení. „Skoro si myslím, že uřídit tyto akvizice a začlenit je do skupiny by byl problém spíše z hlediska organizačního, finančně bychom na to asi měli,“ uvedl Beneš.

„Slovenské elektrárne ale nejsou v ideální kondici, a to hlavně kvůli rozestavěné Jaderné elektrárně Mochovce. Proto bych nechtěl odpovídat na otázku, zda je koupíme. Je to velmi těžké rozhodnutí,“ dodal.

V případě Vattenfallu se podle Beneše zatím mluví o tom, že by Švédové debatu se zájemci začali na jaře. Finální nabídky čekají na podzim a do konce roku by chtěli mít rozhodnutí o prodeji. Vattenfall má také vodní elektrárny, což je nejcennější aktivum firmy v Německu. Pak ještě několik uhelných dolů a elektráren, které v Německu patří k těm nejúčinnějším a nejmodernějším.

„Nicméně je třeba si s německými politiky vysvětlit, jestli jsou ve shodě očekávání spolkové vlády s politikami jednotlivých spolkových zemí. To teď diskutujeme. Když se bavíte s politiky z Braniborska či Saska, jsou výrazně orientovaní na zachování elektráren i dolů. Jde jim hlavně o zaměstnanost. V rozporu s tím může být orientace spolkové vlády na zelenou energii,“ naznačil šéf ČEZ.