Doba čtení:1 m, 25 s
Foto: pixabay.com

Prudký nárůst výroby energie z jádra, s nímž počítá schválená Státní energetická koncepce, je nereálný. Ekonomika to nedovolí, i kdyby byly dotace jakékoli. Na konferenci Perspektiva fosilních paliv ve střední Evropě to dnes řekl Vladimír Štěpán ze společnosti ENAS.

„Státní energetická koncepce by se měla znovu propočítat. Neodpovídá spotřeba elektřiny, která je nadnesena,“ uvedl Štěpán. Dodal, že myšlenka principiálně zachovat vyvážený mix je určitě správná, ale dosažení je dnes velmi obtížné.

Podle schválené energetické koncepce má v roce 2040 energetický mix výroby elektřiny tvořit ze 46 až 58 procent jaderná energetika, z 18 až 25 procent obnovitelné zdroje, černé a hnědé uhlí z 11 až 21 procent a zemní plyn z pěti až 15 procent.

Čtěte také: Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit, jak výstavbu financovat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) serveru iUHLI.cz v září řekl, že výstavbu nových bloků jaderných elektráren by měl zaplatit ČEZ.

Tato energetická společnost nedávno oznámila, že založí kvůli dostavbě jaderných elektráren Temelín a Dukovany dvě dceřiné společnosti. Variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy již dříve podpořil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Osud jaderných elektráren, především prodloužení životnosti Dukovan, byl spojováno s budoucností tuzemského hnědého uhlí. Ministr Mládek totiž navrhoval odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku. Vláda ale v říjnu rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA.

Mohlo by vás zajímat:
Jaderné trable v Dukovanech nekončí