Doba čtení:1 m, 47 s

Čína se stala světovou jedničkou v objemu instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren. Do roku 2030 chce bezmála třetinu elektřiny vyrábět z obnovitelných zdrojů. To ale vůbec není soumrak uhelných elektráren, jak by se snad z novinových titulků mohlo zdát.

Sto dvanáct gigawattů instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren ke konci loňského roku posunulo Čínu na první místo mezi zeměmi využívajícími solární energie k výrobě elektřiny. Média si všimla, že Čína tak již překonala cíl roku 2020 a že v obnovitelných zdrojích by v roce 2030 chtěla produkovat 30% celkového objemu vyrobené elektřiny. Znamená to konec klasické energetiky v Číně, když se navíc píše o zastavení výstavby dalších uhelných elektráren v Číně? Vůbec ne.

Čtěte také:
Čína chce vytvořit uhelné giganty
Čínští těžaři si lebedí

Jak je to s místem fotovoltaiky a obnovitelnými zdroji v čínském energetickém mixu řeknou lépe jiná čísla, a to čísla výroby elektřiny (viz graf dále).

Pokud se v Číně hovoří o výrobě v obnovitelných zdrojích, pak jsou to skutečně desítky procent celkově vyrobené elektřiny, ale jen nízké. Konkrétně přes 25% v roce 2016 a to díky vodním elektrárnám, které obnovitelných zdrojům v Číně kralují. S velkým odstupem za nimi jsou s výrobou elektrárny větrné (4%) a dále za nimi teprve elektrárny solární, kterým náleželo jen 1,1% vyrobené elektřiny v roce 2016.

Instalovaný výkon čínských fotovoltaických elektráren může tedy v budoucnu klidně pokračovat v silném růstu a upevňovat prvenství Číny v této oblasti, přesto výroba elektřiny v solárních elektrárnách zůstane z pohledu celé země jen v řádu nízkých jednotek procent.

Na uhlí připadlo v roce 2016 plných 65% celkové čínské roční produkce elektřiny. Na poměrech v energetickém mixu v Číně se díky fotovoltaickým elektrárnám nic dramatického v nejbližších létech nezmění.

To by mohlo být důležité pro ceny uhlí na světových trzích, protože asijská poptávka by mohla držet ceny výše. Možná i proto od poloviny května letošního roku pozvolna stoupají ceny energetického uhlí v našem regionu  – na lipské energetické burze.

 

Zdroj: China Energy Portal

 

Mohlo by vás zajímat: