Doba čtení:1 m, 6 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

ČEZ požádal o povolení dalšího provozu pro první reaktorový blok jaderné elektrárny Dukovany. Její osud přitom bude zřejmě mít vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku.

Stávající desetileté povolení prvního reaktorového bloku Dukovan skončí ke konci prosince, napsaly Finanční noviny. Osud tohoto bloku je v rukou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Rozhodnutí jeho šéfky Dany Drábové o povolení dalšího provozu očekává ČEZ v závěru roku.

Čtěte také: O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany

“Podle aktuálně dostupných výsledků je zbytková životnost tlakové nádoby zajištěna minimálně po další desetileté období,” uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk, podle nějž reaktory zbývajících tří dukovanských bloků vykazují ještě lepší výsledky.

Blok číslo jedna byl uveden do provozu v květnu 1985. Poslední čtvrtý blok Dukovan začal fungovat v červenci 1987. Jaderná elektrárna Dukovany měla být podle původního projektu v provozu 30 let. ČEZ chce modernizacemi zařízení její životnost podstatně prodloužit. “V posledních deseti letech tvořily celkové investiční náklady desítky miliard korun,” dodal Bezděk.

Mohlo by vás zajímat:
Drábová: Jádro se stavět se bude!

Výstavba jaderné elektrárny Dukovany. Foto: ČEZ