Doba čtení:2 m, 59 s
Tisková konference v Litvínově. Zleva náměstek ministra průmyslu Eduard Muřický, ministr průmyslu Jan Mládek, starostka Litvínova Kamila Bláhová a starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA kvůli nejasné budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Podle Mládka není rovněž jasné, jak bude fungovat uhelná elektrárna Počerady, kterou firma ČEZ v roce 2019 buď prodá těžební společnosti Vršanská uhelná, nebo ji v roce 2024 uzavře. Uvedl Mládek při dnešní návštěvě Litvínova a Horního Jiřetína.

Mládkův návrh odložit rozhodnutí o uhlí na lomu ČSA se nelíbí horníkům, firmám ani obyvatelům Horního Jiřetína a přilehlých Černic. „V tuto chvíli a na základě současných předpokladů to uhlí není zapotřebí. To jediné, čím si nejsme jisti, je, jestli můžeme říct nikdy. Odložení je důležité pro občany této země a pro alespoň částečnou energetickou nezávislost,“ řekl Mládek.

„Pokud vláda přijme politické rozhodnutí, že je připravena riskovat stav, kdy nemusí být k dispozici elektřina v dostatečné kapacitě, bude se elektřina vyrábět z nejdražšího zdroje. To znamená z plynu a se všemi riziky, které to přináší, tak toto rozhodnutí budu respektovat. Mojí povinností je upozornit vládu na toto riziko, což jsem udělal,“ řekl Mládek.

Čtěte také: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Náměstek ministra průmyslu Eduard Muřický serveru iUHLI.cz řekl, že pokud se podaří naplnit závěry Státní energetické koncepce, tak prolomení limitů nebude zřejmě potřeba. „Pokud se ale nepodaří včas postavit energetické zdroje, především jaderné, tak České republice hrozí, že z exportéra energie bude najednou importérem. Bude třeba to rychle řešit například paroplynovými elektrárnami. To je věc, která je před námi. Je tam řada neznámých, zda se to podaří,“ dodal s tím, že jaderné elektrárny se ve světě staví složitě a s velkým zpožděním.

Muřický uvedl, že okolní státy přitom tlačí na Česko, aby od jádra ustoupilo. „To jsou právě důvody, proč bychom se o uhlí raději rozhodli později. Chápeme ale nejistotu místních zde v Litvínově, kteří chtějí, aby se o limitech rozhodlo co nejrychleji,“ dodal.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ) uvedl, že odložení rozhodnutí o lomu ČSA je nepřijatelné, bude se dál snažit o plné zachování limitů. Je to také důležitý nástroj obecního rozvoje. Odklad by znamenal také další možnosti pro realitní spekulanty. Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová serveru iUHLI.cz řekla, že po dnešní návštěvě ministra nevidí v otázce limitů žádný posun. „Pro nás je nejdůležitější, aby rozhodli, aby to neodkládali,“ dodala mluvčí.

Stejný názor má starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO), která dnes Mládkovi ukázala průmyslovou zónu a také Litvínov ze střechy technické památky Koldům. Upozornila, že Litvínov je obklíčen doly ze všech stran. Dodala, že místní zastupitelstvo má na limity rozdílné názory, koalice ale bojuje za jejich zachování. Bláhové vadí nejistá budoucnost.

Mládek dále navštívil firmu Triola v Horním Jiřetíně. Triola vyrábí spodní prádlo a zaměstnává 130 lidí. V případě prolomení limitů by firma zůstala 200 metrů nad hranicí, což její vedení považuje za likvidační. „Na odškodnění bychom neměli ze zákona nárok,“ uvedl ředitel Trioly Petr Kala. „Máme obrovský strach, hrozilo by, že firma zanikne,“ dodal.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová uvedla, že těžební firma Triolu kontaktovala. Jasně přitom deklarovala, že její nabídka platí pro všechny na katastru obce tedy i Trioly. „Také jsme uvedli, že v případě že vláda rozhodne o další těžbě na ČSA, budeme vést se všemi individuální jednání, ze kterých vzejdou konkrétnější parametry řešení pro každého,“ sdělila mluvčí.

Mohlo by vás zajímat:
Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku
Demoliční firma zbourá sama sebe?
Prolomit limity za pět let znamená problém

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa