
Společnost Google oznámila, že podepsala dohodu s jaderným startupem Kairos Power o výstavbě sedmi malých reaktorů, které budou zásobovat elektřinou její datová centra. Dohoda slibuje dodat přibližně 500 megawattů bezuhlíkové elektřiny v době, kdy prudce roste poptávka po energii pro datová centra a umělou inteligenci.
Podle společnosti Google by nové elektrárny měly být uvedeny do provozu do konce desetiletí. Není jasné, zda by se reaktory připojily přímo k lokalitám společnosti Google – což je dohoda známá jako „behind the meter“ – nebo zda by se napájely ze sítě a společnost Google by si nárokovala bezuhlíkovou energii na základě dohody se společností Kairos, napsal server techcrunch.com.
Touto dohodou se Google připojil k Microsoftu a Amazonu, které se snaží uspokojit svou žízeň po elektřině pomocí jaderné energie. V září Microsoft oznámil, že zaplatí společnosti Constellation Energy za opětovné spuštění reaktoru v Three Mile Island, který byl v roce 2019 odstaven. Začátkem tohoto roku společnost Amazon uvedla, že vybuduje hyperskalární datové centrum a přímo ho napojí na další jadernou elektrárnu v Pensylvánii.
Pokud se společnosti Kairos podaří dodržet termín do roku 2030, bude to znamenat mírnou revizi nedávné prognózy: Podle článku zveřejněného americkým ministerstvem energetiky společnost ještě v červenci plánovala komerční provoz „na začátku roku 2030“. I kdyby se Kairosu podařilo splnit revidovaný cíl, bude závodit se začínajícími firmami zabývajícími se jadernou fúzí, z nichž mnohé usilují o uvedení komerčních elektráren do provozu před rokem 2035.
Experiment společnosti Google s létající elektrárnou nevyšel
Kairos je jedním z nového druhu jaderných startupů, které staví malé modulární reaktory (SMR) ve snaze snížit náklady a urychlit výstavbu jaderných elektráren.
Startující jaderné elektrárny SMR se snaží stavět rychleji a levněji pomocí technik hromadné výroby, které snižují náklady a urychlují výstavbu. Kairos se snaží posunout technologii o krok dál tím, že reaktor nechladí vodou, ale roztavenými solemi fluoridu lithného a fluoridu berylnatého. Komise pro jadernou regulaci schválila plány startupu na demonstrační reaktor o výkonu 35 megawattů, což se nepodařilo dalšímu startupu SMR, společnosti Oklo.
Navzdory regulačnímu souhlasu čelí Kairos stále významným výzvám. Dosud nebyl uveden do provozu žádný komerční malý modulární reaktor, což znamená, že ekonomika zůstává z velké části neprověřená. Kromě toho je konstrukce reaktoru Kairos s roztavenou solí v rozporu s desetiletími zkušeností v průmyslu s reaktory chlazenými vodou.
Největší problém Kairosu však možná vůbec není technického rázu. Zatímco 56 % Američanů se podle Pew Research vyslovuje pro jadernou energii, 44 % je stále proti. Počet odpůrců se může zvýšit, až budou vybrány lokality pro reaktory.