V Severní Omaze měla být odstavena uhelná elektrárna z 50. let. Když však nadešel termín, elektrárenská společnost Omaha Public Power District, která ji vlastní, se postavila proti. Poptávka po elektřině v Omaze se totiž zvýšila natolik, že trvalé vypnutí dvou generátorů spalujících uhlí by mohlo způsobit rozkolísání elektrické soustavy v oblasti.
Hlavním důvodem jsou obrovská, energeticky náročná datová centra Meta a Google, kterávznikla dříve, než byl zajištěn dostatek nové energie pro pokrytí dodatečné poptávky, napsal Washington Post.
Podle elektrárenské společnosti se nyní plánuje, že uhlí se bude v Severní Omaze spalovat až do roku 2026. Kritici jsou skeptičtí, že se pak skutečně přestane spalovat.
Spory ohledně datových center a poptávky po elektřině se odehrávají po celých Spojených státech. Rychlý růst datových center doprovází také plány energetických společností na prodloužení využívání uhlí v Georgii, Utahu a Wisconsinu. Příběh z Nebrasky podrobně odhaluje, jak je závod obřích technologických společností o získání výhody v oblasti umělé inteligence v rozporu s klimatickými cíli.
Experiment společnosti Google s létající elektrárnou nevyšel
Společnost Omaha Public Power District viní ze zmeškání termínu uzavření svých bloků spalujících uhlí v Severní Omaze pomalý nástup dodávek čisté energie z větrných a solárních elektráren, které se ve venkovských oblastech setkávají s velkým odporem. Odvolává se také na regulační průtahy, které zpomalily plán na nahrazení uhelných bloků zemním plynem, a poukazuje na dlouhé čekání na připojení nových projektů k regionální elektrické síti a na mandáty pro minimální dodávky energie.
Datová centra potřebují obrovské množství elektrické energie. Jen datové centrum společnosti Meta v Nebrasce spotřebovalo v roce 2023 téměř tolik energie, kolik vyrobily uhelné bloky v Severní Omaze, vyplývá ze zveřejněných údajů společnosti a federálních energetických úřadů. Je to tolik elektřiny, že by to stačilo na napájení více než poloviny domácností v Omaze. Podle výzkumné společnosti DC Byte spotřeba elektřiny společnosti Google v regionu Omaha dokonce ještě zastiňuje spotřebu společnosti Meta. Údaje ukazují, že společnost Google spotřebuje v Nebrasce celkově více elektřiny než kdekoli jinde ve Spojených státech.
Konflikty v Omaze nejsou ojedinělé. Společnosti hledají po celé zemi alternativní místa pro datová centra, protože se potýkají s nedostatkem pozemků a energie v technologických centrech, jako je Severní Virginie a kalifornská oblast Bay Area. Omaha se stala hlavním teritoriem díky své hojnosti, levné elektřině a zdánlivě nekonečným možnostem přeměny kukuřičných polí na rozsáhlé solární a větrné farmy.
Podle nového výzkumu agentury Bloomberg Intelligence by datová centra mohla do roku 2030 spotřebovat až 17 % veškeré elektrické energie v USA, což je téměř čtyřnásobek současné spotřeby. V regionu Omaha představitelé energetických společností oznámili, že do té doby budou muset zdvojnásobit množství vyráběné elektřiny.