Doba čtení:1 m, 6 s
Jedním z problémů je odpor veřejnosti, která často nechce větrné elektrárny v okolí svého bydliště. Foto: iUHLI

Podle hlavního scénáře ve výhledu Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhne celkový instalovaný výkon pevninských větrných elektráren v EU do roku 2030 hodnoty 310 GW, což je o 90 GW méně ve srovnání s cílem pro tento rok. Ještě horší situaci očekává agentura u mořských větrných parků, kde má k naplnění cíle pro rok 2030 (111 GW) dojít zhruba z poloviny (60 GW).

Také asociace WindEurope očekává, že se EU při nastaveném tempu rozvoje nezvládne přiblížit stanoveným cílům pro rok 2030. Podle asociace indikují současné trendy společně s oznámenými projekty a aukcemi na provozní podporu celkový instalovaný výkon v roce 2030 ve výši 350 GW, z čehož 296 GW mají tvořit pevninské větrné parky a 54 GW instalace na moři, napsal server energetice.cz.

Energetické firmy couvají z ambiciózních zelených cílů

Hlavním problémem je jednak odpor veřejnosti, která často nechce větrné elektrárny v okolí svého bydliště, zároveň pak země nestíhají rozvíjet elektrizační soustavy. Větrní lobbisté si stěžují rovněž na pomalé povolovací procesy.

Kromě výše uvedeného je problematická i ekonomická stránka projektů, které jsou zatíženy stále vysokými úrokovými sazbami, vysokými investičními náklady a nepříliš příznivým výhledem pro velkoobchodní trh s elektřinou.