Odborář: Ministři uhlí „nezaříznou“

Předseda Sdružení odborových organizací Czech Coal Group Jaromír Franta.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání tripartity řekl, že varianta plného prolomení limitů vychází ekonomicky nejlépe, a to i z pohledu státního rozpočtu. Několikrát zopakoval, že u varianty číslo dvě, tedy prolomení na lomu Bílina a odsunutí rozhodnutí na lomu ČSA o pět let na rok 2020, požaduje detailní zpracování dopadu na státní rozpočet. Serveru iUHLI.cz to řekl předseda Sdružení odborových organizací Czech Coal Group Jaromír Franta.

„Sobotka rozumí tomu, že když budou horníci propuštěni, tak pro ně musí mít nějaké reálné řešení, které bude v každém případě stát peníze. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na tripartitě neřekl jediné slovo,“ dodal Franta. Tripartita podle něj nedopadla špatně. O variantách zachování limitů a částečného prolomení na lomu ČSA už nikdo nemluví. „Jsem přesvědčen o tom, že nikdo nebude chtít uhlí zaříznout,“ dodal.

Čtěte také: Přiblížila tripartita plné prolomení limitů?

Z materiálů firem Vupek Economy a PricewaterhouseCoopers totiž vyplývá, že varianta plného prolomení limitů je nejekonomičtější. Mostecko je již dnes postiženo velkou nezaměstnaností a každý další nárůst nezaměstnanosti by byl devastující.

Franta také připomněl, že bez plného prolomení limitů by od roku 2025 scházelo uhlí pro teplárny. To potvrdila i Studie Vupek Economy a stejný názor zastává i teplárenská komise při ministerstvu průmyslu. Mohla by se pak zvednout cena tepla a teplé vody pro teplárny, protože budou muset přejít na jiný zdroj. „Jen s prolomením limitů na lomu Bílina to nevyjde. Čtyři miliony teplého uhlí se nikde neseženou ani nedovezou. Uhlí zkrátka nebude,“ varoval odborář. „Připomněl jsem usnesení Teplárenského sdružení ČR, že buď bude dostatek uhlí, nebo nebude centrální zásobování teplem,“ dodal Franta.

Franta ocenil nedávnou návštěvu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) na lomu ČSA. Marksová na jednání tripartity ministrům doporučila, aby se na šachtu i do Horního Jiřetína jeli podívat, budou pak mít jasno, o čem rozhodují. „Všechny ministry osobně na lom ČSA osobně pozvu,“ uzavřel Franta.

Mohlo by vás zajímat:
Média o uhlí informují jednostranně
Franta ostře zkritizoval argumenty zelených
Odborář: Ať si Buřt otevře obálku