Americký uhelný sektor krvácí

Téměř každý měsíc je uzavřen nějaký americký důl. Uhelné elektrárny přecházejí na zemní plyn. Těžaři jsou zadlužení až po uši a navíc je drtí zahraniční konkurence. K tomu všemu jsou stále přísnější předpisy kvůli omezení skleníkových plynů a toxických emisí.

Nejnovější zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že počet nových uhelných dolů otevřených každý rok v zemi klesl nejníže za poslední dekádu. Také odhalila, že celkový počet provozovaných uhelných dolů v USA se dostal nejníže od roku 1923.

Čtěte také: Co způsobí Obamův zelený plán?

Ve Spojených státech bylo v roce 2013 otevřeno 103 nových dolů, což představuje meziroční pokles o 14 procent. Předloni bylo zároveň uzavřeno nebo pozastaveno 270 dolů. Zatímco předběžné údaje pro rok 2014 naznačují, že počet uhelných dolů mírně vzrostl, tak podle EIA budou dál ubývat.

To vše má samozřejmě vliv na celkovou těžbu uhlí v zemi. Celková produkce uhlí v USA od roku 2008 klesla o 15 procent. Uhelné zásoby se neustále zvětšují tak, jak další a další uhelné elektrárny končí.

Uhlí ve Spojených státech pokrývá zhruba 40 procent dodávek energie

Amerika se ale bez uhlí stále neobejde. Tato cenná komodita, která kdysi obstarávala polovinu energie v zemi, nyní pokrývá zhruba 40 procent. V roce 2040 by to mělo být 34 procent. Na úkor uhlí mají posilovat především zemní plyn a obnovitelné zdroje.

Mohlo by vás zajímat:
Druhý největší americký těžař zbankrotoval

US doly infografika