Doba čtení:1 m, 44 s
Pokud Daniel Křetínský skutečně získal německá aktiva, čekají ho ostré protesty. Foto: www.ende-gelaende.org

Němečtí ekologové plánují rozsáhlé protesty proti prodeji hnědouhelných dolů švédského koncernu Vattenfall v Lužici. Podle agentury Reuters by měl aktiva Vattenfallu převzít český Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, žádná z firem ale dohodu nepotvrdila.

Aktivisté žádají uzavření všech uhelných provozů a varují, že budou podobně vystupovat i proti jejich budoucím vlastníkům. Když chce švédský koncern opustit uhelnou energetiku, má podle nich morální povinnost vypořádat se i s důsledky těžby a spalování uhlí.

Čtěte také:
Křetínský s Kellnerem prý koupí Vattenfall
Lužické obce se bojí o osud Vattenfallu

Vattenfall ale nechce doly a elektrárny zavřít, naopak je chce prodat za co nejvíc peněz. Nový investor pak investuje obrovské sumy do hnědého uhlí a bude otevírat nové povrchové doly, které zničí krajinu,“ sdělila ČTK Mona Brickeová ze sdružení Ende Gelände (Konec krajiny). Sdružení Ende Gelände proto svolalo na svatodušní svátky, tedy od 13. do 16. května, sérii protestních akcí, na které by měli dorazit aktivisté z Německa, Švédska i z Česka.

Chceme tak ukázat případným kupcům, že spolu s uhelnými doly získají i naše protesty proti jejich provozu,“ uvedla Brickeová a připomněla, že už loni demonstrovalo v Lužici proti těžbě a spalování hnědého uhlí na 1500 lidí. „Ať už budou doly patřit Vattenfallu nebo EPH, s demonstracemi nepřestaneme, dokud se nezastaví poslední těžební stroj,“ řekla.

Protesty proti hnědouhelným dolům nepřicházejí pouze od ekologických aktivistů, ale také od lužickosrbských představitelů. Saský poslanec HeikoKosel, který zájmy lužických Srbů zastupuje v zemském sněmu, varoval, že rozšiřování dolů ničí kulturní odkaz této slovanské menšiny.

Švédský státní koncern Vattenfall prodává hnědouhelné povrchové doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, hnědouhelné elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárny Lippendorf. Celkový instalovaný výkon prodávaných aktiv je 8000 megawattů. Společnost k odchodu od uhelné energetiky donutila švédská vláda, která chce snížit uhlíkovou stopu Švédska.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?

Sjednotí Rusko energetiku EU?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa