Doba čtení:2 m, 6 s
Pro zákazníky s fixací uzavřenou koncem roku 2021 může představovat nárůst i více než 30 procent. Foto: pixabay.com

Ceny elektřiny a plynu na burze klesají. Důvodem jsou nižší ceny emisních povolenek. Oproti letošku však od ledna výrazně vzrostou regulované složky cen energií. Na složenky se vrací poplatek za obnovitelné zdroje.

Již v první polovině roku však začaly velkoobchodní i maloobchodní ceny elektřiny i plynu klesat. Burzovní cena nejžádanějšího kontraktu na dodávku elektřiny pro příští rok spadla dokonce na 93 eur za megawatthodinu, což je nejnižší cena od září 2021. „Je za tím nízká poptávka po elektřině a pokles ceny emisní povolenky. Navíc většina nákupů elektřiny pro rok 2024 byla již realizována. V příštím roce očekáváme velkoobchodní ceny v rozpětí zhruba 100 až 140 eur, přičemž nižších hodnot bude dosahováno při nedobré kondici ekonomiky. U plynu jsou očekávané ceny v rozpětí 35 až 50 eur za megawatthodinu. To vše platí, pokud se mezinárodní situace výrazně nezmění a neobjeví se nové válečné konflikty,“ uvedl pro idnes.cz člen představenstva Centropol Energy Jiří Matoušek.

Cenu tepla ve Zlíně zvýší hlavně povolenky

To je dobrá zpráva pro domácnosti i firmy, i když ceny z předloňska se už nevrátí. Jenže problémem je, že si naopak výrazně připlatíme kvůli nucenému zelenání energetiky.  Oproti letošku od ledna výrazně vzrostou regulované složky cen energií. Na fakturách se opět objeví poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE), jako tomu bylo před loňským říjnem. Podle listopadového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu stoupne domácnostem regulovaná část ceny elektřiny meziročně o 65,7 procenta, tedy asi o 1077 Kč za MWh. U plynu bude regulovaná složka vyšší o 38,8 procenta, což představuje navýšení o 125 Kč za MWh.

Dopady na jednotlivé odběratele budou individuální. Důležitou roli sehraje cena neregulované složky, tedy cena komodity. Když se do porovnání dosadí lednová vládní zastropovaná cena, vychází celkové roční náklady na elektřinu pro příští rok přibližně stejné. Pro zákazníky s fixací uzavřenou koncem roku 2021 může představovat nárůst i více než 30 procent. Zvýšení regulované složky cen energií dopadne i na firmy, a to v řádu vyšších desítek až stovek procent.

Zvýšení poplatku za distribuci plynu se promítne od Nového roku také do cen tepláren. Do nákladů na vytápění promluví i konsolidační balíček vlády, ceny emisních povolenek a paliv. Většina tepláren tak zvedá od ledna ceny. Ty se různí podle paliva, z něhož se energie vyrábí, nicméně podle mluvčího teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna se u uhelných tepláren ceny zvednou o šest až 30 procent.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa