Doba čtení:1 m, 47 s
Lopatky rotorů turbín vyztužené skleněnými vlákny, které tvoří přibližně 15 procent celého systému, představují problém s likvidací. Foto: iUHLI

Na větrných elektrárnách se podepisuje zub času. Podle prognózy španělské asociace pro větrnou energii se životnost více než třetiny všech větrných turbín v provozu blíží ke konci. To způsobuje problémy.

Větrné turbíny nevydrží věčně. Po 20 až 25 letech je provozovatelé obvykle demontují, protože jsou zastaralé. Přesně to se brzy stane s přibližně 7 500 turbínami ve Španělsku, napsal server epochtimes.cz.

Španělsko mělo v roce 2022 přibližně 21 000 větrných elektráren. Přibližně 36 procent z nich ale bude muset být v příštích pěti letech vyřazeno z provozu kvůli svému stáří. Informoval o tom polský veřejnoprávní zpravodajský kanál TVP.

To znamená, že se chystá demontáž přibližně 7 500 větrných turbín a celkem více než 21 000 listů rotoru. Ty je pak třeba odstranit a zpracovat, což představuje velký logistický problém. Většinu materiálů, jako je ocel, měď, elektronika a generátory, lze bez problémů recyklovat. Problém s likvidací představují lopatky rotorů turbín vyztužené skleněnými vlákny, které tvoří přibližně 15 procent celého systému.

Indie postaví řadu dalších uhelných elektráren

Umělé kompozity vyztužené skelnými vlákny, jako je sklolaminát, se obtížně recyklují, protože se skládají z kombinace materiálů, které nelze snadno oddělit. Na rozdíl od termoplastických materiálů (např. PET lahví), které lze roztavit a znovu použít, se kompozity často skládají z termosetů, které nelze roztavit. Podle Univerzity aplikovaných věd v severozápadním Švýcarsku proto jejich recyklace vyžaduje speciální procesy, jako je pyrolýza nebo solvolýza. Teprve poté lze materiály oddělit a teoreticky recyklovat.

V praxi zatím žádná z těchto metod nepřinesla požadovaný výsledek. Místo toho se objevily další materiálové a energetické problémy, které ekonomické využití téměř znemožňují. V důsledku toho dosud neexistuje žádný postup recyklace rotorových listů ve velkém průmyslovém měřítku. Problém s recyklací se však neomezuje pouze na Španělsko, ale existuje po celém světě, včetně Německa.

Navzdory růstu se evropský větrný průmysl, včetně Španělska, potýká s miliardovými ztrátami. Důvodem je i konkurence ze strany Číny, která má lepší přístup ke zdrojům a – díky vysokým dotacím a levné pracovní síle – nabízí nižší ceny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa