Doba čtení:1 m, 7 s
Indie bude stavět uhelné elektrárny, protože výroba elektřiny z plynu je v současnosti kvůli vysokým nákladům na toto palivo nerentabilní. Foto: pixabay.com

Indický ministr energetiky Rádž Kumar Singh oznámil, že Indie plánuje další rozšíření svého parku tepelných elektráren v souvislosti s neočekávaným nárůstem poptávky. Země hodlá do začátku roku 2032 přidat téměř 88 gigawattů nové kapacity, což je o 63 procent více než v předchozím plánu zveřejněném v květnu.

Lví podíl na tomto rozšíření bude mít pravděpodobně uhlí, protože výroba elektřiny z plynu je v současnosti kvůli vysokým nákladům na toto palivo nerentabilní. Údaje ministerstva ukazují, že v tomto fiskálním roce dosud fungovalo přibližně 25 gigawattů plynových elektráren s výkonem pouhých 15 procent, uvedl Bloomberg.

Indie bude dovážet víc koksovatelného uhlí z Ruska

Indie prozatím nemá jinou alternativu než rozšiřovat výrobu elektřiny z uhlí,“ tvrdí R. Srikanth, profesor energetiky a klimatu na Národním institutu pokročilých studií v Bangalore. „K nepřetržitému zásobování čistou energií potřebujete úložiště a my nemáme ani rozsah, ani požadované náklady na technologii skladování, abychom uspokojili naše potřeby.“

Maximální poptávka Indie v letošním roce několikanásobně překročila prognózy ministerstva energetiky, které počítaly s 229 gigawatty. Podle ministerstva energetiky se očekává, že ve fiskálním roce končícím v březnu 2032 vzroste maximální poptávka na 366 gigawattů z letošních 243 gigawattů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa