Tuzemským energetickým firmám chybí pracovníci technických profesí a IT. Společnosti se shodují, že trh práce je poznamenán koronavirovou krizí, která způsobila, že lidé jsou změně práce méně nakloněni a víc si jí váží. Počet volných pracovních míst v Česku celkově se v červenci zvýšil na 358 tisíc, což je dosud nejvíce.
„U některých pozic je to dlouhodobý problém, takže to pro nás není žádná novinka. Týká se to zejména pozic v oblasti IT nebo technických, respektive montérských pozic v oboru elektro a plyn. Těchto odborníků je na trhu dlouhodobě nedostatek,“ řekla HR manažerka společnosti E.ON zodpovědná za nábor Zuzana Pánková. Větší zájem je podle ní o pozice administrativního typu nebo vhodné pro absolventy.
Čtěte také:
Vodohospodářský systém v okolí lomu ČSA se obnovuje
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy
„Dlouhodobě zaznamenáváme nedostatek v profesích elektromontér, provozní elektrikář a IT specialista. Obecně platí, že v jakékoli pozici je v současnosti složitější sehnat vhodného kandidáta, než tomu bylo před pandemií,“ potvrdil mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.
Energetická společnost ČEZ podle mluvčí Alice Horákové aktuálně žádné mimořádné výkyvy v náborech zaměstnanců nezaznamenává. „O něco nižší počet nástupů během letošního června a července je obvyklý a odpovídá sezonním odchylkám. Z dlouhodobého hlediska stále platí, že hledání kandidátů na úzce specializované pozice – například pro jaderné elektrárny, ale i obecně technické pozice, je delší a obtížnější, což je ale realita posledních několika let,“ uvedla Horáková.
ČEZ podle své mluvčí sází na dlouhodobou spolupráci se středními a vysokými školami technického směru, aby si zajistil dostatek kvalifikovaných pracovníků. Pánková uvedla, že E.ON se vždy primárně snaží, aby mu neodcházeli. „Podporujeme interní přesuny v rámci interní burzy práce, vycházíme vstříc ženám, které se vrací po mateřské/rodičovské dovolené. Z externích zdrojů výborně funguje doporučení od rodiny, známých, dlouhodobě rozvíjíme spolupráci se školami a pracujeme se studenty i absolventy,“ sdělila.
Firma se podle ní snaží také o větší viditelnost pozic pro potenciální uchazeče. „Na některé specifické IT pozice funguje dobře sociální síť LinkedIn, kde je nezbytné k náboru přistoupit i aktivně z pohledu oslovování z naší strany,“ dodala Pánková.
Mluvčí petrochemického holdingu Orlen Unipetrol Pavel Kaidl upozornil na různou kvalitu uchazečů o zaměstnání. „V tuto chvíli máme otevřeno v naší skupině zhruba 60 pracovních pozic a zatím se nám daří otevřené pozice obsazovat. Kandidátů se hlásí dostatek, ne vždy jsou však profily jednotlivých kandidátů pro danou pozici relevantní,“ řekl.