Vodík je ekologické palivo, které EU chce pro svoji novou energetiku. Jen se nesmí vyrábět pomocí elektřiny z jádra. Rozhodlo o tom Rakousko, které si samo neumí vyrobit dost elektřiny.
Rakousko už od roku 2001 nevyrábí dost elektřiny, aby pokrylo potřeby Rakušanů (zde). Zato ji má super čistou, z alpských řek a z větrníků, případně z plynu či biomasy. Žádné uhlí, ale ani žádné jádro, to se přeci hnusí každému Rakušanovi už v kolébce. Jen jaksi k tomu, aby se nezadrhla kola rakouského života, je potřeba elektřinu dovážet z těch zemí, které elektřinu mají. Tedy z těch zemí, které ještě úplně nepodlehly zelenému vymývání mozků a mají elektřinu i z jádra, neřkuli z fosilních zdrojů.
Čtěte také:
Rakousko vetovalo dotace na vodík z jádra
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Tahle země, která není schopna uspokojit svou potřebu elektřiny jinak, než dovozem (v zimě importuje místy až 70procent), nyní vetovala možnost pobírat unijní dotace na výrobu vodíku pomocí elektřiny z jádra (zde). Toho vodíku, který mnozí považují za čisté palivo budoucnosti. Toho vodíku, jehož výroba je energeticky náročná. Jestli je vodík „kvůli záchraně planety“ tak potřeba, proč by se nemohl dotovaně vyrábět z elektřiny z jádra? Odpověď můžeme hledat ve vyjádření rakouské ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerové, jež jím přiblížila, jakými zákrutami se ubírají myšlenky ortodoxních zelených věřících.
Označila totiž rakouské veto za „velký úspěch pro životní prostředí a ochranu klimatu”. Přitom jádro zcela prokazatelně emituje naprosté minimum CO2, čím významně pomáhá v úsilí o snižování tvorby tohoto plynu. Navíc neprodukuje ani žádné emise typu oxidu dusného, rtuti a podobně. Čili, jde-li Rakušanům o snahu snižovat emise CO2 a tím bránit globálnímu oteplování, jsou k tomu vodík i jádro ideálními prostředky. A tím pádem je rakouské veto trestuhodné a země by jej měla odvolat. Pokud ovšem chtějí Rakušané kvůli své obsesi likvidovat jadernou energetiku, je jejich krok správný. Jen by měli ostatním přiznat, o co jim opravdu jde. Protože klima to – zdá se – úplně není.