Doba čtení:1 m, 10 s
Rakouská ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová. Foto: wikipedia.org Arno Melicharek

Rakousko podle ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerové na půdě Evropské unie zabránilo, aby se výroba vodíku za pomoci elektrické energie z jádra mohla dotovat z evropských fondů.

Naším vetem jsme zabránili, aby byly miliardy z příspěvků napumpovány do jaderné energie,“ uvedla ministryně za Zelené. Nesouhlasné stanovisko uplatnila Vídeň na schůzi velvyslanců EU v Bruselu, kteří schvalovali závěry týkající se energetiky.

Čtěte také:
Kubátová: Nový blok Dukovan se možná nepostaví
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Využití vodíku, jehož spalování je přívětivé k životnímu prostředí, by se podle představ Evropské komise mělo významně posílit v rámci zamýšlené energetické transformace. Komise proto v červenci předložila strategii, která chtěla výrazného zvýšení výrobních kapacit vodíku v Evropě docílit prostřednictvím podpory z veřejných prostředků.

Sporným bodem se stala možnost, aby se vodík dotoval z fondů EU. Státy s vysokým podílem jádra na energetickém mixu, jako jsou Francie, Česko nebo Maďarsko, chtěly, aby mohly být na produkci vodíku použity fondy EU i v případě, že bude prvek vyráběn pomocí elektřiny z jádra, uvedlo rakouské ministerstvo životního prostřední a klimatu.

Náš průmysl potřebuje vodík a také ho dostane,“ řekla ministryně za Zelené s tím, že tento vodík bude „čistý a z obnovitelné energie“. Vyjádřila rovněž přesvědčení, že rozhodnutí je „velkým úspěchem pro životní prostředí a ochranu klimatu“.