Doba čtení:2 m, 14 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH) podle informací z trhu zaplatil za britskou uhelnou elektrárnu Eggborough kolem dvou miliard korun. Pokud by elektrárna jela na plný výkon, mohla by se investice holdingu zaplatit už za jeden rok. S tím možná EPH počítá, napsal časopis TÝDEN.

Původní management přišel v roce 2013 s plánem spalovat v elektrárně, která brzy oslaví padesátku, místo uhlí biomasu. Britská vláda ale nakonec rozhodla, že přestavbu finančně nepodpoří. Prakticky po celý loňský rok elektrárně hrozilo zavření, nakonec však její představitelé na podzim potvrdili, že pro letošní zimu bude v provozu na uhlí. Další elektrárna v okolí – Drax – už uhlí nahradila dřevěnými peletami.

Zda se o získání dotace na přestavbu bude pokoušet znovu, zatím nechce EPH komentovat. O konkrétních plánech hodlá hovořit až po definitivním schválení převzetí regulátory. „Stanovisko ze strany Evropské komise očekáváme v průběhu ledna, nejpozději února,“ odhadl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Plány EPH by mohl podpořit také konzervativní poslanec Nigel Adams, do jehož volebního obvodu Eggborough spadá. Tomu jde hlavně o záchranu zhruba 800 pracovních míst, která by zavřením elektrárny zanikla. O Eggborough už v minulosti mluvil i s premiérem Davidem Cameronem. Elektrárnu po privatizaci v 90. letech získala British Energy, kterou později před bankrotem zachraňoval největší výrobce elektřiny na světě – francouzský EDF.

EPH také usiluje o nákup německých hnědouhelných elektráren a dolů, které připravuje k prodeji švédský Vattenfall. Holding již několik dolů a výrobních zdrojů na východě Německa vlastní. „Ve státech, ve kterých se těží domácí uhlí, včetně Německa, bude uhlí součástí energetického mixu po relativně dlouhé období v řádu desítek let, byť v menší míře než dnes,“ uvedlČastvaj. Nový vlastník zřejmě bude moci počítat s podporou zemské vlády, které půjde za každou cenu o zachování pracovních míst v regionu postiženém vysokou nezaměstnaností. Na rozdíl od spolkové vlády, která usiluje o co nejzelenější energetiku.

Na Slovensku EPH projevil zájem o koupi podílu ve společnosti Slovenské elektrárne, které připravuje k prodeji jejich současný vlastník Enel. Záleží však na tom, zda součástí obchodu bude i problematická rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce. EPH ale má podle informací časopisu TÝDEN zájem hlavně o lukrativní vodní elektrárny na Váhu. Křetínského holding sice zatím oficiálně vstup do připravovaného tendru nepotvrdil, pokud by se ho však účastnil, utká se se společností ČEZ.

EPH je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje celkem 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu  zaměstnávají více než 8000 lidí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa