Doba čtení:2 m, 43 s
Elektrárna a lom Jänschwalde. Foto: Wikipedia

Ekologická organizace Greenpeace potvrdila zájem o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu. Finance zatím neřeší. Sami ekologové upozornili na to, že případným zájemcům o elektrárny a lomy Vattenfallu se investice z různých důvodů nemusí vyplatit. Mezi zájemci jsou také české firmy EPH a ČEZ.

Mluvčí Greenpeace v ČR Lukáš Hrábek serveru iUHLI.cz potvrdil, že s koupí části majetku švédské firmy Vattenfall to ekologové myslí naprosto vážně. Že jde o prvoplánový PR projekt, jehož cílem je zviditelnit ekologickou organizaci její mluvčí odmítá. „Každý krok na cestě k případnému převzetí uhelné divize Vattenfallu stojí zaměstnance Greenpeace velké úsilí i spoustu času. Dokážeme se mediálně zviditelnit jednoduššími způsoby. Nicméně i nadále považujeme za optimální řešení scénář, kdy švédská vláda tendr na koupi německých aktiv Vattenfallu zruší a útlum uhelných dolů a elektráren provede sama,“ dodal Hrábek s tím, že další podobné akvizice ekologové neplánují. Koupě a transformace Vattenfallu má sloužit jako inspirace pro všechny firmy, které se potýkají s podobnou situací.

Čtěte také: U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Řešit financování je podle Hrábka velmi předčasné. Greenpeace má složitá a jasně daná pravidla pro využívání svých financí. „Vytvoření nadace, které plánuje Greenpeace Nordic, nám ale v tomto ohledu dává značnou volnost a možnosti spolupracovat na financování útlumu a podpoře nových pracovních míst v jiných odvětvích například s německou vládou a dalšími subjekty. Navíc už dnes, v době, kdy to ještě vůbec není na pořadu dne, dostáváme seriózní nabídky od bank, které jsou schopné koupi zafinancovat,“ uvedl Hrábek.

Vattenfall chce nalézt kupce do konce tohoto roku a prodej dokončit příští rok. Energetická společnost ČEZ se s dokumenty od Vatenfallu nyní seznamuje. „Při vyhodnocování této akvizice budeme brát v potaz všechna možná rizika i scénáře. Od toho se bude odvíjet také podoba případné nabídky,“ sdělila serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Zájem o německá aktiva švédské společnosti Vattenfall serveru iUHLI.cz potvrdil také mluvčí EPH Daniel Častvaj. „V tuto chvíli, kdy se rozbíhá prodejní proces, nepovažujeme za vhodné komentovat nabídky ostatních subjektů ani konkretizovat naše investiční záměry,“ dodal Častvaj.

Výroba elektrické energie z hnědého uhlí je považována za dosluhující technologii. Na druhou stranu ale bude pravděpodobně ještě po desetiletí nutná k zajištění energetické bezpečnosti.

Právní podmínky pro těžbu a spalování uhlí se v Německu podle ekologů budou v nejbližších letech nepochybně zhoršovat, a s nimi i jejich finanční výhodnost. Dalším rizikem, které se týká konkrétně Vattenfallu, jsou velké plochy povrchových lomů, které bude muset nový vlastník zrekultivovat. Případnému rozšiřování dolů pak brání rozhořčený odpor místních lidí a veřejnosti. „Provozování uhelné divize Vattenfallu sebou nese řadu právních, technických a ekonomických rizik, které snižují cenu společnosti na trhu. Případný kupec by měl zohlednit možnost, že se mu jeho investice nemusí vrátit,“ energetický expert z DIW Berlin Pao-Yu Oei.

Vattenfall v Německu prodává čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. V návazném tendru prodává východoněmecké vodní elektrárny, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat v přepočtu až 95 miliard korun. Podle Greenpeace je ale částka nadnesená a současná hodnota akvizice se pohybuje kolem 13,5 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa