Doba čtení:1 m, 36 s

Dlouhý_compressed

Odkládaní rozhodnutí o prolomení limitů v lomu ČSA není řešením. Je to pouze vyústění dalších nejistot v energetice. Uvedl to prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

Vláda v pondělí rozhodla o korekci limitů na lomu Bílina a zároveň počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Rozhodnutí o prolomení či neprolomení územních ekologických limitů na lomu ČSA je podle Dlouhého potřeba učinit co nejdříve. „A to tak, aby byla zajištěna palivo-energetická bilance státu a zároveň aby byly vytvořeny nutné podmínky pro její těžbu,“ dodal prezident Hospodářské komory.

Čtěte také: Zeman: Uhlí z ČSA bude jednou potřeba

Existuje pro to hned několik důvodů. Informace, které komora získala, totiž ukazují, že mohou vzniknout vážné disproporce u energetických zdrojů, které měly podle nově aktualizované Státní energetické koncepce nahradit výpadek ve výrobě energie z pevných fosilních paliv, a to konkrétně v oblasti jaderné energetiky. „Nestandardně nízká cena silové elektřiny ale způsobuje, že klasicky pojatá ekonomika návratnosti vložených investic poukazuje na ekonomickou neefektivitu modernizace a výstavbu jaderné elektrárny,“ varoval Dlouhý.

Hospodářská komora souhlasí s prolomením územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí na lomu Bílina. Mají být ale splněna všechna související nutná opatření. A to taková, aby se vůbec těžit uhlí dalo a dalo se i efektivně využívat ve prospěch podniků a domácností.

Dlouhý upozornil na to, že do dnešního dne není rozhodnuto, kdo bude investorem nových jaderných bloků a v případě ČEZ jestli vláda vystaví projektu záruky. Dalším významným aspektem ohrožujícím další rozvoj jaderné energetiky je nesoulad dalších zákonů s energetickou koncepcí. „Také k obnovitelným zdrojům bylo řečeno mnohé, nezapomeňme ale, že jejich těžiště a umístění musí být soustředěné v místě spotřeby. Z tohoto důvodu, ale i z důvodu nutnosti rekonstruovat přenosové soustavy a distribuční soustavy elektřiny, bude nutné vynaložit značné finanční prostředky na tyto rekonstrukce,“ poznamenal Dlouhý.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Šest set horníků vládu nepřesvědčilo