Doba čtení:1 m, 30 s
Vstup do prohlídkové štoly je povolen pouze s nasazenou ochrannou přilbou. Foto: iUHLI

V Krkonoších nemusíte jen lyžovat či chodit do kopců. Pokud se vydáte z Harrachova směrem k Mumlavským vodopádům, narazíte cestou na ukazatel upozorňující na Hornické muzeum.

Muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. Prohlédnout si zde můžete ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku.

Čtěte také:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství

Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 metrů, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je zde 7°C. Návštěvníci jsou při vstupu do štoly vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač a další důlní techniku.

Prohlídka s výkladem průvodce trvá asi jednu hodinu a návštěvníci během ní poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech.

Harrachovské ložisko žilného typu je známé již od poloviny 18. století. Hlavní žilná výplň je tvořena fluoritem, barytem, galenitem a křemenem.

Průzkumné práce byly zde započaty v roce 1947 a v roce 1957 bylo ložisko předáno k těžbě. Suroviny získané po úpravě zdejší rudy byly používány hlavně v chemickém a hutním průmyslu. Ložisko bylo rozfáráno slepou jámou a sedmi patry po přibližně 50 metrech, což znamená, že nejhlubší patro je 350 metrů pod úrovní štolového patra – nyní dnešní prohlídková štola. Za dobu těžby zde bylo vyraženo téměř 21,5 kilometrů chodeb a 5391 komínů. Těžba zde byla jako nerentabilní ukončena dne 30. září 1992.

Hornické muzeum je otevřeno každý den mimo pondělí.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa