Doba čtení:1 m, 50 s
V těžní věži od dolu Simson je dnes muzeum a před ním replika hornické štoly. Foto: wikipedia.org

Na Hornických slavnostech v Zastávce u Brna a ve Zbýšově na Brněnsku se o víkendu sešly stovky lidí včetně bývalých zaměstnanců zdejších dolů, z nichž poslední vozík uhlí vyjel před 29 lety. Zatímco v Zastávce byl hornický program zaměřený spíš na děti, ve Zbýšově si lidé mohli na hornickou historii sáhnout, protože zde zůstala jediná těžní věž, a to od dolu Simson.

V ní je také muzeum a před ním replika hornické štoly, řekla ČTK Halka Horká z Mikroregionu Kahan. Už v pátek se u dolu Simson sešla stovka bývalých horníků a dalších zaměstnanců včetně žen. „Hlavně vzpomínali, navíc jsou za setkání všichni rádi, protože někteří už jsou hodně staří a nemají už tolik energie, aby se setkávali častěji,” řekla Horká.

Čtěte také:
Uhelný důl v Srbsku vydal římský poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Lidé si mohli prohlédnout jak muzeum, tak repliku štoly, jejíž vnitřní vybavení však ještě není dokončené, protože místní nadšence zbrzdila epidemie covidu a práce na poměrně dlouhý čas přerušili. Na své umístění tak stále čekají různé těžní stroje, které si místní nadšenci dovezli z OKD. Prostranství okolo těžní věže ale doznalo za poslední rok pozitivních změn, protože z víceméně stavebního prostoru se stalo příjemné prostranství. Mezi Zbýšovem a Zastávkou také jezdily muzejní vláčky na úzkorozchodné dráze včetně oblíbeného parního, který byl po většinu dne plně obsazený. Už brzy by se měla muzejní dráha dočkat regulérního nástupiště v zastávecké stanici, modernizace hlavní tratě by měla začít již brzy.

Hornické slavnosti v minulosti navázaly na Den horníků, který se slavil 9. září. Nejprve se konaly jen v Zastávce a poslední čtyři roky souběžně i ve Zbýšově. Příští rok 18. února tomu bude 30 let od ukončení těžby v posledním funkčním dole, jímž byl Antonín. Co všechno se na připomenutí této události povede připravit, ještě není zřejmé. Horká by chtěla sepsat i vzpomínky pamětníků. „Taky chceme vytvořit moderní naučnou stezku, která bude spojovat místa spojená s těžbou včetně hald, protože se na to, že se tu ještě před 30 lety těžilo, hrozně rychle zapomíná,” řekla.