Lucembursko, jako první evropská země přijalo zákon, který vytváří právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech. Je to příležitost i pro české firmy?
Nerostné bohatství ukryté v kosmu svádí k miliardovým investicím nejenom řadu soukromých společností ale i vlády jednotlivých zemí. Lucemburský zákon, který platí od začátku srpna, říká, že pokud soukromé firmy v budoucnu úspěšně vyvinou a použijí technologie, díky nimž vytěží v kosmu nerosty nebo vzácné kovy, připadne jim zisk z jejich prodeje. Jeho přijetím se Lucemburčané zařadili po bok Spojených států, kde podobná norma platí už od loňského roku. Lucembursko však ještě navíc otevřelo cestu soukromým společnostem k veřejnému fondu, do kterého vláda vložila 200 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun) na financování projektů, které by měly povzbudit získávání vzácných nerostů z vesmíru, napsaly Hospodářské noviny.
Čtěte také:
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Další krok k těžbě ve vesmíru
Podmínkou pro čerpání peněz z lucemburského fondu je, že firmy musí přenést své sídlo do Lucemburska. Daně z případného zisku tedy odvedou do státní pokladny. Zpřístupněním státního fondu pro podnikatele tak získali náskok před ostatními státy a lákají zahraniční firmy na své území.
Na základě zákona už s lucemburskou vládou uzavřela smlouvu například japonská společnost Inspace, zaměřená na těžbu na Měsíci, americká Planetary Resources, specializovaná na těžbu nerostů na asteroidech, a také americká Deep Space Industries, která vyvíjí satelity a další technologie. Právě v této firmě má menšinový podíl také česká investiční společnost Metatron.
Zastupitelský úřad České republiky v Lucembursku vyhodnotil oblast vesmírného průmyslu jako jednu z nejperspektivnějších exportních příležitostí pro české firmy. „Příležitosti se nabízejí i v souvislosti se členstvím obou zemí v Evropské vesmírné agentuře ESA,“ uvádí ve své zprávě ministerstvo zahraničních věcí. V České republice je dnes už řada firem, které se v kosmických aktivitách profilují, a některé z nich se mohou podílet právě na vývoji systému, jenž těžbu ve vesmíru umožní.
Plány, jak dostat kovy z asteroidů, jsou zatím spíše na papíře, vesmír se ale díky technologiím stává dostupnějším a jeho dobývání levnějším. Zatím sice neexistuje žádná studie, která by nasvědčovala tomu, že těžit ve vesmíru bude možné, případný zisk je ale lákavý. Vědci například odhadují, že jeden asteroid může obsahovat platinu v hodnotě 50 miliard dolarů.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj