Těžba ve vesmíru zní stále jako futuristický sci-fi sen, podobně asi jako vznášející se skateboardy nebo létající auta. O to více, když si uvědomíme, že lidstvo se fyzicky nedostalo na jiný planetární povrch od posledního přistání na měsíci v roce 1972. Tak proč bychom měli chtít těžit na asteroidech?
“Na asteroidech je mnohem více přírodních zdrojů, než kolik jich bylo v historii Země vytěženo,” vysvětluje americký kosmolog Neil de Grasse Tyson. “Během příštích 100 let budou ukončeny všechny války o omezené pozemské surovinové zdroje, neboť v tuto dobu budeme mít přístup k neomezenému množství surovinových zdrojů, které budeme mít doslova za humny. Těmi humny myslím naši sluneční soustavu.”
Je něco takového skutečně dosažitelné?
Lidstvo bylo na Měsíci, poslalo robotická vozítka na Mars a minulý rok se nám poprvé v historii podařilo přistát se sondami na povrchu komety. Masivní vývoj v komunikační a raketové technologii, spojený s obrovským pokrokem v automatizaci, vytvářejí potenciál pro to, aby se těžba ve vesmíru mohla stát realitou.
Avšak tak jako probíhal vesmírný závod v minulém století mezi národy, probíhá naneštěstí nyní závod o těžbu ve vesmíru mezi privátními společnostmi.
Společnosti Planetary Resources (PR), kterou založil Google se dvěma partnery (Virgin Galactic – prodej a realizace krátkých suborbitálních letů a Bechtel – největší americká korporace nabízející stavební a inženýrské práce) a Deep Space Industries (DSI) jsou průkopníky, kteří již začali s množstvím testů zařízení a technologií, přičemž PR v červenci letošního roku již do vesmíru vyslala svůj satelit Arkyd 3 z Mezinárodní vesmírné stanice ISS a DSI pracuje na procesech zpracování surovin ve vesmíru.
Tyto dvě společnosti osamoceně tvoří nové základy na poli vesmírných surovinových operací. Ovšem jak se často stává, technické možnosti jsou mnohem dále než legislativa. Zatímco automatizované technologie se staly oporou v těžebním průmyslu, právní rámec, který by řešil vesmírnou těžbu, zatím ještě není připraven.
Čtěte také: Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Legálnost případné těžby ve vesmíru je tak dnes stále diskutabilní. Ovšem i v této oblasti se blýská na lepší časy. Podepsání nového zákona ve Spojených státech amerických tzv. US Commercial Space Launch Competiveness Act, nastínilo minimálně pro občany USA vlastnická práva na budoucí těžbu na asteroidech a blízkých vesmírných tělesech, čímž se vesmírná těžba stala mnohem více reálnou a méně neprůhlednou. Tento zákon následoval tzv. Space Act z roku 2015, který vymezuje proces pro získání práv k extrakci zdrojů z asteroidů a vlastnictví těchto zdrojů, dále nabízí rodícímu se vesmírnému těžebnímu průmyslu téměř jedno desetiletí bez jakékoliv regulace a případnou ochranu před bankrotem. Toto zcela jistě zapříčiní zahrnutí plánů na vesmírnou těžbu v mnoha soukromých společnostech.
Důležité je, že vymezuje prostor pouze pro americké společnosti a jedince a nikoliv pro národní státy, mající práva k surovinám získaným ve vesmíru. Nicméně vytvoření těchto nových zákonů se přezdívá “risk je, zisk“, obzvláště pokud přijde na přetřes mezinárodní obchodní právo a tzv. Dohoda o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech z roku 1979, která v podstatě zakazuje státům provádět komerční těžbu na planetách a asteroidech. Dohoda je závazná jako mezinárodní Zvykové právo, ale USA tuto smlouvu odmítly podepsat.
Zastánci nového zákona tvrdí, že US Space Act je odvážné rozhodnutí zákonodárců, které nakonec povede k soukromému podnikání v tomto oboru bez větší regulace ze strany americké vlády. Zde se však rozchází s odpůrci tohoto zákona, kteří věří, že průzkum vesmíru je univerzální činností a proto vyžaduje jasná mezinárodní pravidla.
Podle Gbenga Oduntana z univerzity v Kentu zákon představuje frontální útok na právní zásady, které jsou založeny na dvou základních principech: právo států na vědecké zkoumání vesmíru a jeho nebeských těles a prevenci proti jednostrannému a nespoutanému komerčnímu využívání vesmírných zdrojů. Tyto dva principy se nacházejí v Kosmické smlouvě z roku 1967 a v Dohodě o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech z roku 1979.
Americký parlamentní výbor pro vědu, vesmír a technologie popírá, že je v zákoně cokoliv, čímž by USA porušovaly své mezinárodní závazky. Nicméně šéf přední vesmírné důlní společnosti Planetary Resources Chris Lewicki se domnívá, že nové zákony USA vytváří precedens, který poskytne tomuto odvětví pevné základy, jež se stanou následně globálními.
Tento nový soukromý vesmírný závod se nekoná kvůli případným medailím, stejně tak jako tomu bylo za dob studené války. Soutěží se o obří zásoby kovů a minerálů, které se na asteroidech a dalších vesmírných tělesech nacházejí.
Čtěte také: Budou roboti těžit pod vodou?
Očekává se, že jen na jednom asteroidu s názvem 2012 DA14, který před několika lety létal kolem Země, jsou minerály v hodnotě 195 miliard dolarů. Třeba neuvěřitelně vzácné Helium-3 by se mělo vyskytovat v hojném množství na Měsíci, přičemž jedna unce ( 28,3495 gramu) má cenu 90 tisíc dolarů.
Těžba ve vesmíru se může zdát velmi drahá. V roce 2013 si těžařská společnost Rio Tinto vyhradila ve svém rozpočtu 1 miliardu dolarů na průzkum, BHP (anglo-australská těžařská společnost) ještě o 47 milionů více. Jednou z hlavních výhod těžby surovin ve vesmíru bude mnohem levnější produkce materiálů přímo ve vesmíru, než je vyrábět na Zemi a následně transportovat. “Hlavním argumentem je, že cena dopravy jednoho kilogramu do vesmíru je asi 20 tisíc dolarů, takže pokud jste schopni tento kilogram vyrobit ve vesmíru pod 20 tisíc, máte výhodu,” řekl ředitel Australského centra pro výzkum vesmíru, profesor Andrew Dempster.
Podle Lewického bude jedním z prvních cílů najít ve vesmíru vodu, protože její doprava do vesmíru je velmi drahá. Dostat jednu tunu vody na oběžnou dráhu stojí zhruba 850 milionů dolarů, takže nalezení vody ve vesmíru by její dopravu zjednodušilo a dálo rozvinulo budování vesmírného průmyslu.
Těžba na asteroidech a produkce materiálů ve vesmíru by výrazně snížila náklady na další průzkum vesmíru a zároveň i případnou budoucí kolonizaci. “Těžební průmysl umožnil lidstvu žít a prosperovat na Zemi a jakmile se naše populace jednou vypraví do vesmíru, budeme muset najít místní suroviny pro její podporu. Takže budeme-li jednou ve vesmíru, budeme blíže asteroidům než Zemi. Dnes tak vytváříme průmyslové odvětví, které nám jednou pomůže přenést se do této budoucnosti,” vysvětluje Lewicki.
Podle Gordona Roeslera, pracujícího pro Australské centrum pro výzkum vesmíru jsme se dostali do bodu, kde již není otázkou, zda je komercializace vesmíru možná, ale jaká je správná cesta k návratnosti investic.
Těžba ve vesmíru se rychle stává realitou, technologicky, finančně a právně i skrze nové zákony v USA – byť nemají mezinárodní účinnost – tím byly učiněny první skutečné kroky na cestě k dalšímu pokroku lidstva.
Podle australianmining.com.au
Mohlo by vás zajímat:
Na Spicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu