Loni se v USA vytěžilo nejméně uhlí za 30 let

Foto: morgueFile.com

Foto: morgueFile.com

Těžba uhlí ve Spojených státech se v loňském roce snížila o deset procent na zhruba 900 milionů tun. Podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) šlo o nejnižší objem produkce od roku 1986. Klesá poptávka i ceny nerostu.

Spotřeba uhlí v USA v posledních letech klesá, protože nerost nedokáže konkurovat levnému zemnímu plynu z břidlicových ložisek. Slábne rovněž poptávka ze zahraničí a pozici uhlí neustále zhoršuje i politika Obamovy administrativy. Ta vyvolává napětí a prezident Barack Obama již dokonce čelí několika žalobám.

Čtěte také:
Těžař: Obama nás likviduje
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou

Vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 procent na současných 40. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ uvedl Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy, která zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Klesá vývoz i ceny

V roce 2014 vyvezly USA do světa 106 milionů tun uhlí. Loni to bylo 84 milionů tun. Vývoz do klíčových evropských destinací jako Velká Británie a Itálie spadl na polovinu. Ještě horší je bilance vývozu do Číny. Před třemi lety do Číny mířilo přes devět milionů tun uhlí, loni to bylo sotva půl milionu tun, uvedl server e15.cz.

Ceny uhlí v posledních letech kvůli slábnoucí poptávce výrazně klesají, což vede k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.

Výjimkou je stát Illinois, kde se nacházejí největší americké povrchové doly. Zde jsou náklady těžby nejnižší a v loňském roce se tu vytěžilo o 8 procent uhlí více než v roce předchozím. A to navzdory poklesu cen tamního uhlí o 29 procent.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přitom upozorňuje, že na lepší časy se americkým těžařům rozhodně neblýská. Globální poptávka po uhlí bude v příštích pěti letech o 500 milionů tun nižší oproti odhadům. Hlavním důvodem je rychlý pokles spotřeby uhlí v Číně, výrazné snížení dovozu uhlí plánuje rovněž Indie, která chce výrazně zvýšit těžbu na svém území.

Samotné Spojené státy se ale bez uhlí stále neobejdou. Tato cenná komodita, kdysi obstarávající polovinu energie v zemi, nyní pokrývá zhruba 40 procent. V roce 2040 by se ale uhlí mělo podílet na energetické produkci již jen 34 procenty.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
Indie letos investuje biliony do solárů
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly