Doba čtení:1 m, 13 s
Viminacium bylo hlavním městem římské provincie Moesia Superior. Žilo zde až 45 tisíc lidí. Foto: wikipedia.org

Římskou loď ze 3. století „vytěžili“ v uhelném dole poblíž srbského města Kostolac. Loď byla součástí Viminacium, rozlehlého římského města s hipodromem, opevněním, fórem, palácem, chrámy, amfiteátrem, akvadukty, lázněmi a dílnami, kde kdysi žilo až 45 tisíc lidí.

Archeolog Miomir Korac uvedl, že plavidlo pochází z 3. století našeho letopočtu, kdy bylo Viminacium hlavním městem římské provincie Moesia Superior poblíž přítoku řeky Dunaj, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

„Byla zde postavena římská (říční) flotila, aby bránila tento region před barbarskými invazemi,“ řekl Korac. „Takové nálezy římských lodí jsou opravdu vzácné, zvláště v tak dobrém stavu, kdy je vidět, jak byla loď postavena,“ dodal archeolog.

Loď původně měřila 19 metrů. Měla ploché dno, šest párů vesel a kování pro trojúhelníkovou plachtu. Devítimetrová přední část měla silné dřevěné boky a byla objevena spolu se zbytky dvou menších lodí.

Vykopávky Viminacium probíhají od roku 1882, ale archeologové odhadují, že dosud odkryli pouze 4% města, o kterém tvrdí, že mělo rozlohu 450 hektarů – větší než Central park v New Yorku.

Během minulých desetiletí byly již objeveny tisíce artefaktů. Patří mezi ně zlaté dlaždice, sochy nefritu, mozaiky a fresky, 14 000 hrobek a zbytky tří mamutů. Archeologové nyní pracují na tom, co považují za sídlo římského generála.