Doba čtení:1 m, 51 s
Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše budou v dohledné době uhelné elektrárny v mínusu a bude nutné je zavřít. Foto: ČEZ

Majitel skupiny Sev.en Česká energie Pavel Tykač varoval vládu, že už příští rok možná bude muset kvůli nerentabilitě zavřít své dva uhelné lomy a dvě elektrárny. Jak jsou na tom ostatní zdroje, především ty patřící polostátní firmě ČEZ?

Největší domácí energetická firma ČEZ podle mluvčího Ladislava Kříže zatím na uhlí neprodělává: „Výroba v uhelných zdrojích ČEZ ztrátová není. Elektřina se prodává dopředu až na tři roky a letošní výroba se většinově prodala loni, navíc většina elektráren dodává i teplo. Momentální výkyvy cen tak nemají zásadní vliv na ziskovost elektráren,“ uvedl Kříž pro Seznam Zprávy.

Brzy však může být všechno jinak „Jak jsme již říkali, ekonomika uhelných elektráren se díky ceně povolenek rychle zhoršuje a v následujících letech dojde k tomu, že jejich provoz bude ztrátový,“ uvedl.

Navázal tím na zářijová slova šéfa ČEZ Daniela Beneše, který pro SZ Byznys řekl, že uhelné elektrárny se dostanou během dvou let do ztráty kvůli ceně emisní povolenky, ať chceme, nebo nechceme. Uhlí bude v minusu několika miliard korun. Stát podle něj musí k problému rychle „zaujmout nějakou pozici“. Beneš také upozornil, že byť jde o firmu s většinovým podílem státu, ve své dnešní podobě by si nemohl provoz ztrátových elektráren dovolit, ocitl by se pod tlakem minoritních akcionářů. Musel by zařízení zavírat.

V opačném případě by totiž vědomě provozoval ztrátový byznys a tím akcionáře poškozoval. Cílem obchodní společnosti je totiž vytvářet zisk. Nepochybně by hrozily žaloby.

Macháček: Tykač nevydírá. Podniká

 

Menšinoví akcionáři jsou v pozoru

Minoritní akcionáři totiž situaci velmi bedlivě sledují. Už delší dobu totiž cítí křivdu a upozorňují, že je jejich majetek účelově znehodnocován. Nedávno se rozhodli založit spolek, který má hájit jejich zájmy a chránit hodnotu jejich akcií. Zatím založili skupinu na síti X, do které se přihlásilo na 1800 lidí. Minoritních akcionářů ČEZ je zhruba 150 000. Českému rozhlasu (ČRo) to řekl jeden z iniciátorů spolku Pavel Grünfeld. Hlavním důvodem nespokojenosti soukromých vlastníků ČEZ je zavedení daně z neočekávaných zisků. Takzvaná windfall tax platí od loňského roku kvůli energetické krizi. Jejím největším plátcem je právě ČEZ.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa