Doba čtení:1 m, 32 s
Podle Jana Macháčka se Tykač zkrátka chová z podnikatelského hlediska logicky, když nechce provozovat ztrátový byznys. Foto: Seven Energy

Podle předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost Jana Macháčka jsou názory, že miliardář Pavel Tykač pouze blafuje v tom, že na jaře příštího roku jeho firmy vypnou uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice a zastaví těžbu v dolech Vršany a ČSA, pouhou energetickou pohádkou.

Podle Macháčka se Tykač zkrátka chová z podnikatelského hlediska logicky, když nechce provozovat ztrátový byznys.  „Není to tak, že Tykač stát „vydírá“, jak například ve svém televizním pořadu řekl moderátor Václav Moravec. Po českém státu Tykač nic nechce, většinu aktiv má stejně v cizině. Musela by výrazně klesnout cena povolenek – což se nestane –, nebo bychom museli opustit evropský energetický trh – což se také nestane. Anebo by musela být dlouhodobě mnohem vyšší cena uhlí, k čemuž ovšem rovněž nesměřujeme,“ napsal pro Lidové noviny Macháček.

Elektřinu pro železnici bude dodávat Powertica

Pokud by Tykač převedl elektrárny a doly na stát zdarma, tak podle Mcháčka ani žádná státní firma ztrátovou těžbu provozovat nemůže. Byla by to na evropském trhu nepovolená veřejná podpora. Výjimku na prodloužení dotované těžby uhlí jako Polsko či Německo Česká republika u Evropské komise nemá. Jaké je tedy pro stát řešení?

„Elektřinu z Tykačových elektráren lze zatím dovézt, ale co když začne být ztrátová energie vyrobená z uhlí i pro ČEZ, což je téměř jisté? Pokud ČEZ ještě nebude plně státní, tak ani on nemůže jako obchodní korporace dotovat ztrátovou činnost. A i kdyby už státní byl, tak dotovat ztrátovou těžbu mu zase nedovolí Brusel. Postavit nové plynové zdroje jde relativně rychle, ale i tak je to úkol tak na čtyři roky – a my jsme nyní v bodě nula. Být ve vládě, tak vážně nemám klidné spaní,“ napsal Macháček.