Doba čtení:2 m, 17 s
Podle analytika Michala Šnobra by razantnější zdražení elektřiny mohlo přijít po roce 2020. Foto: Michal Šnobr

Velkoobchodní ceny elektřiny stoupají. Elektřina je na burze nyní téměř o třetinu dražší než loni. Zdražení se promítne i do cen pro zákazníky.

Vzestup burzovních cen se může odrazit i v koncových cenách, zdražování však bude spíše mírné a postupné. „Konkurenční boj zřejmě obchodníkům neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen do tarifů pro zákazníky. A to i za cenu poklesu obchodní marže,“ řekl serveru idnes.cz ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Čtěte také:
Češi v pololetí spotřebovali více elektřiny
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Obchodníci mluví o změně cen jen opatrně s tím, že ceníky pro příští rok budou oznamovat až na podzim. Nakonec se tedy může stát, že zvýšení ceny odloží až na další rok. Mimo jiné i proto, že velkou porci dodávek pro své zákazníky zajistili s velkým předstihem, a tedy levněji.

Silová elektřina je navíc pouze částí celkové ceny, takže i na první pohled výrazný pohyb burzovních cen se do peněženek spotřebitelů promítne jen zčásti. Tuzemským odběratelům navíc hraje do karet rychlé posílení koruny k euru, v němž se ceny na burze uvádějí, po ukončení devizových intervencí letos v dubnu.

Za zlevňování v minulých letech mohl vývoj cen na německém trhu, kde nyní v souvislosti s přípravou na uzavření jaderných elektráren a současným budováním zelených zdrojů panuje převis nabídky nad poptávkou. Německo je díky tomu nyní evropskou jedničkou v exportu elektřiny. Jenže až v roce 2022 zavře poslední jadernou elektrárnu, může se stát, že mu elektřina bude chybět. Z jádra se totiž v zemi vyrábí stále zhruba 80 terawatthodin elektřiny ročně, zatímco vývoz činí pouze asi 50 terawatthodin.

Němci nyní uměle vytvářejí na trhu převis nabídky

„Němci nyní uměle vytvářejí na trhu převis nabídky a to dostalo ceny na nízké, až ekonomicky neúnosné úrovně. Všechno dotují němečtí spotřebitelé prostřednictvím příspěvků na obnovitelné zdroje. K propadu cen ještě přispěla nefunkční politika EU v oblasti emisí a propad cen uhlí v letech 2015 a 2016,“ uvedl analytik J&T Michal Šnobr.

Ale situace se postupně mění. Ceny černého uhlí, od něhož se v našem regionu odvíjejí ceny elektřiny, začaly postupně růst, stejně jako cena povolenky na vypouštění škodlivých emisí. A pokud navíc na reformu kývne nová německá vláda, která vzejde z podzimních voleb, může se jejich cena zdvojnásobit.

Spolu s připravovaným vypnutím německých jaderek to jsou podle Šnobra faktory, které naznačují obrat v cenách elektřiny. „Po roce 2020 by mohlo přijít zdražení elektřiny. Těžko ho předvídat, ale zřejmě nebude úplně malé,“ uzavřel Šnobr.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa