Doba čtení:1 m, 45 s
Kolumbijské hlavní město Bogota minulý týden zavedlo omezení dodávek vody, zatím na dobu neurčitou. Foto: wikipedia.org

Vedení kolumbijské metropole Bogoty zpřísnilo pravidla pro používání vody v tomto osmimilionovém městě, které bojuje s jejím nedostatkem kvůli dlouhotrvajícímu suchu. To ovlivňuje i činnost vodních elektráren, a proto v pondělí kolumbijská vláda také oznámila, že zastavila export elektrické energie do sousedního Ekvádoru.

Už od Velikonoc jsme omezili vývoz elektřiny do Ekvádoru. Nyní jsme export energie zastavili,“ řekl v pondělí novinářům kolumbijský ministr energetiky Andrés Camacho. V Ekvádoru kvůli omezeným dodávkám od svého souseda už od neděle zaznamenali dočasné výpadky elektřiny.

Kolumbijské hlavní město minulý týden zavedlo omezení dodávek vody, zatím na dobu neurčitou. Radnice Bogoty také místním doporučila pár pravidel, jak vodou šetřit. „Koupejte se v páru, to nám hodně pomůže,“ vzkázal obyvatelům kolumbijské metropole před týdnem její starosta Carlos Fernando Galán. „Pokud v neděli nepůjdete ven, tak se nekoupejte. O víkendu buďte doma a vykoupejte se až v pondělí,“ řekl také podle místní televize Noticias Caracol starosta, podle něhož se „počítá každá kapka vody“.

Globální uhelná kapacita loni významně stoupla. A poroste dál

V pondělí vedení Bogoty také oznámilo, že zvýší poplatky domácnostem, které spotřebují víc než 22 metrů krychlových vody za měsíc. Městské dopravní podniky mají omezit mytí autobusů, které se zvenčí budou umývat jen jednou týdně. Z hygienických důvodů se ale každý den budou dál dezinfikovat uvnitř. Zakázáno je také mytí aut v ulicích. Za porušení pravidel budou hrozit pokut až 300 dolarů (asi 7200 Kč).

Začali jsme omezovat spotřebu vody, ale ještě nás čeká dlouhá cesta,“ uvedl Galán. Podle agentury EFE by omezení mohla trvat několik týdnů.

V dalších oblastech Kolumbie zatím neplatí omezené dodávky vody, ale starostové velkých měst, jako jsou Medellín, Cali, Barranquilla či Cartagena už také vyzvali k šetření s vodou.

Nedostatek dešťů a neobvyklá vedra způsobily, že kolumbijské nádrže vysychají alarmujícím tempem. Nádrž Chuza, součást systému, který zajišťuje přibližně 70 procent vody v hlavním městě, je nyní naplněna z asi 16 procent. Podle starosty Bogoty je to nejnižší hodnota za posledních 40 let.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa