Doba čtení:5 m, 15 s
Plyn v příštím roce zlevní, ale jak bude stoupat jeho spotřeba, ceny půjdou znovu vzhůru. U elektřiny se výraznější pokles cen už nedá očekávat. Štěpán Křeček v rozhovoru vysvětluje, proč to tak je. Foto: Twitter

Bez jádra nesnížíme emise, ale výrazně zhoršíme naši energetickou bezpečnost. Přechod na plyn to jen zrychlí a zvýší ceny. Dokud budou o energetice rozhodovat aktivisté, nic se na tom nezmění. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček popisuje budoucnost bez servítků.

Zdražení elektřiny a plynu se netýká jen České republiky, nýbrž celé Evropy. A zdražuje se nejen v Evropě, ceny komodit rychle rostou po celém světě. V případě energií to však všichni cítí velmi rychle. Může se tomuto trendu Česko vyhnout? Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček v rozhovoru vysvětluje podstatu současné krize a ukazuje, kudy vede cesta ven. Vyžaduje to však silné osobnosti.

Čtěte také:
Gazprom se do posílání plynu do Evropy nehrne
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?

Zdá se, že už zdražuje skoro všechno a co ještě nezdražilo, tak zdražit má. Je to ještě „jen“ zdražování a inflace, nebo je to už rychlý nástup krize?

Je to tak, zdražuje plyn, ropa, elektřina, barevné kovy, bavlna a tak dále. Jen zlata se to zatím moc nedotklo. Což je v této fázi logický stav, protože většina investic nyní míří do průmyslového sektoru. Současná krize, protože o krizi jde, je však jiná než ty předchozí.

Při kovidových restrikcích a lockdownech neklesla poptávka tolik, jako obvykle. Takže nyní, když se většina světa vrátila k více méně normálnímu fungování a na firmy dolehly problémy s nedostatkem surovin, nebo dílčích produktů, je na trhu málo zboží. Současně však je na trhu obrovské množství volných peněz, často z nejrůznějších vládních podpůrných programů. Logickým důsledkem je inflace. Prostě, když peníze máte, není pro vás problém zaplatit víc.

Jenže za komodity jako je elektřina, plyn či ropné produkty musí platit víc i ti, kteří žádné vládní podpory nedostali…

To je fakt, ale týká se to více komodit, vlastně všech, které prostě musíte koupit, abyste mohli fungovat. Pro domácnost je to elektřina a plyn, pro továrnu na výrobu baterií také lithium a kobalt, automobilka potřebuje čipy. S mírnou nadsázkou se dá říct, že v mnoha odvětvích je ze všech surovin dost pouze peněz.

Jak se tohle celé může vyvíjet dál?

To je samozřejmě odpověď za milion. V každém případě se dá jistě říct, že cena plynu a cena elektřiny se budou vyvíjet odlišně. Současný stav, kdy evropské státy z EU nemají před zimou plné zásobníky plynu, samozřejmě dávají Rusku silnou pozici pro vyjednávání o kontraktech. Až budou kontrakty uzavřené, půjde cena zase dolů. Čili příští rok.

Bohužel, u elektřiny se takový vývoj předpokládat nedá. Tam je celá řada vlivů, které její cenu fixují vysoko. Dobře je to vidět na emisních povolenkách, které tlačí cenu elektřiny vzhůru. A Green Deal znamená, že cena povolenek poroste dál. Samotný růst cen povolenek je navíc příliš intenzivní na to, aby to nezpůsobilo problémy. Pokud tedy nedojde k politickému zásahu.

Tady se zdá, že provázanost států v Evropě nenabízí příliš možností k samostatným krokům?

Víte, ceny elektřiny už v sobě nyní zahrnují to, že v Německu příští rok skončí jádro. Konec německého jádra se samozřejmě sám o sobě promítne negativně v celé Střední Evropě. Angela Merkelová měla spíš než do propagace Energiewende investovat energii do toho, aby Němcům vysvětlila, že se jádra nemusejí bát. Že ho navíc potřebují.

Místo toho je kvůli obnovitelným zdrojům potřeba investovat do přenosových sítí, což se opět projeví růstem cen. Spotřeba elektřiny poroste, o tom asi není sporu. Stačí se podívat na plány EU v oblasti elektromobility. Takže očekávat pokles cen elektřiny zpátky k 50 eurům za megawatthodinu není moc realistické. A kroky Německa se zpětně odrazí i v ceně plynu.

Jak to?

Německu nezbyde nic jiného, než odstavený výkon jádra nahradit plynem. Takže zvýší jeho odběr z Ruska – Nord stream 2 už je na to připravený – což zvýší jeho energetickou závislost a samozřejmě také poptávku. Čili ideální situace pro růst cen. Což se dotkne všech evropských odběratelů. Tím spíš, že evropské státy Brusel tlačí k rychlému odchodu od uhlí i v teplárenství a tam je v podstatě možná jediná rychlá náhrada, kterou je právě plyn. Což už ostatně probíhá i u nás. Takže ceny se také už nevrátí na úroveň před letošním podzimem. V každém případě to, přes veškeré proklamace, nepovede k poklesu německé emisní stopy. Už teď ji mají nejvyšší za dobu, co se tohle téma řeší.

Přechod na plyn je cesta do pekla závislosti na importu, čili přesně to, co EU tvrdí, že nechce. Jak jsem říkal, cena plynu příští rok klesne a výroba elektřiny jeho prostřednictvím bude levnější, než nyní. Což mimochodem ještě nemusí znamenat, že bude levnější, než z uhlí. V každém případě s tím, jak poroste spotřeba plynu, poroste naše závislost. A pokud dodavatel zdraží, budeme to muset akceptovat. Protože kdybychom odmítli, bude to mít asymetrický dopad: Rusko výpadek odběru přežije, Evropa ne. Z toho je jasné, kdo tahá a bude tahat za čím dál kratší konec.

Máte nějaký recept, jak se z toho kruhu vymanit?

Ten recept je obecně známý. Je to elektřina z jádra. Což vyžaduje silné politiky, kteří se – na rozdíl od Angely Merkelové – nebudou bát lidem vysvětlit, jak to s jádrem opravdu je. Přístup německé kancléřky byl v otázce jádra ukázkově populistický. Po Fukušimě se zvedl povyk a ona místo toho, aby se pustila do vysvětlování, udělala to, co chtěli ti, kteří vyšli na ulici.

S tím je spojená ještě druhá věc. V posledních letech začali o energetice rozhodovat lidé, kteří o ní nic nevědí a jen slepě prosazují své cíle, svoji ideologii. Stačí se podívat na složení německé uhelné komise, to bylo v tomto směru zcela ukázkové. Vždyť tam kromě zelených aktivistů zasedali i zástupci církví… Víte, já si dokonce myslím, že v podobných orgánech by vůbec neměli být zástupci aktivistů. Přeci nikoho ani nenapadne, že do průběhu operace na sále by měl mluvit kovář, ne? A tohle je stejné.

V energetice jde o národní bezpečnost. Proto o ní musí rozhodovat lidé, kteří jí rozumí. Jenže nyní je to tak, že právo rozhodovat si přisvojili ti, kteří o oboru nic nevědí. Jejich názory dnes už úplně převážily názory skutečných odborníků. Což je energetická sebevražda. To musí skončit!

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa