Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?

Termín „ekoterorismus“ je neologismus amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Foto: Conservare Communication

V Německu probíhá občanská kampaň zahájená pod hashtagem #GrünerMist (ZelenéSvinstvo/hloupost/chyba/kravina) proti hrozící vládní účasti politické strany Bündnis 90/Die Grünen. Po celé zemi se objevují tisíce plakátů, které vypadají jako „zelená“ reklama, ale ve skutečnosti jsou údernou reklamou, která je namířena proti „zeleným“ s chytlavými slogany jako „Ničení průmyslu. Zničení pracovních míst. Zničení prosperity.“ Mnohé voliče nejen vyděsily, ale zároveň přiměly k zamyšlení, zda chtějí ve volbách, které se v Německu uskuteční 26. září skutečně volit „zelené“.

Za celou kampaní stojí David Bendels, bývalý člen CDU (Křesťansko demokratická unie). Na webové stránce gruener-mist.de je na úvod vysvětleno, proč ke vzniku kampaně došlo.

Podle autorů jde o zelenou výstrahu za svobodu a demokracii v Německu, ve kterém již Zelení téměř sahají po pákách vládní moci. Pokud se totiž ujmou vládního kormidla, možná i se zeleným kancléřem, hrozí, že se v Německu přestane uznávat liberální demokracie.

Čtěte také:
Němečtí zelení chtějí během 100 dní zachránit klima
Němci směřují k energetické závislosti

Dále se obávají, že v ústavním a volnotržním uspořádání Spolkové republiky nezůstane kámen na kameni a že se v rekordně krátké době Německo rozloučí se základy své prosperity, kterou budovaly celé starší generace. Autoři kampaně vysvětlují, že Zelení se navenek rádi prezentují jako neškodní, milí ekologové a zachránci planety, ale své radikální požadavky halí do nadýchané vaty, aby oklamali střední třídu. Kampaň „Zelené svinstvo“ proto sleduje ideologický odpad, který se skrývá za přátelskou fasádou.

Web se pokusil přeložit do pochopitelných výrazů také volební program Zelených a jejich pojetí významu slov „Ochrana klimatu“, když vše vysvětluje jako plánované hospodářství, eko-socialismus, řízení nedostatku, průmyslovou destrukci, zákazové režimy a státní nátlak až do nejosobnějších sfér života. Vláda zelených, dle autorů kampaně, znamená zruinované státní finance, daňovou lichvu a masovou imigraci a konečný rozpad demokratického národního státu.

Na plakátech uvedený termín „ekoterorismus“ vznikl jako neologismus amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Dnes se pod tímto pojmem obecně rozumí politicky dimenzované porušování práva, které souvisí s životním prostředím (ekologií) – například blokády sedících protestujících, sabotáže průmyslových závodů, útoky na železniční dopravu, nebo akce ohrožující lidské životy, jako například na mistrovství Evropy ve fotbale v Mnichově, kdy krátce před zahájením zápasu mezi Francií a Německem skočil na stadion aktivista Greenpeace s paraglidem, zamotal se do drátů kamery, dopadl na hřiště a zranil dva diváky.