Přebytek německého obchodu s elektřinou loni klesl o 46,2 procenta na 18,9 terawatthodin (TWh). Vývoz elektřiny totiž klesl, zatímco dovoz vzrostl. Údaje energetického regulátora Bundesnetzagentur zvyšují pravděpodobnost, že se v budoucnu může zvýšit energetická závislost Německa na sousedních zemích, protože Německo ukončuje provoz dalších uhelných a jaderných elektráren, uvedla agentura Reuters.
Německo hraničí s devíti zeměmi. Vývoz energie z Německa loni klesl o 11,6 procenta na 52,5 TWh. Naopak dovoz elektřiny do Německa o 38,8 procenta vzrostl a činil 33,6 TWh.
Přeshraniční obchod byl silný zvláště s Francií, která stále spoléhá na výrobu elektřiny z jádra. Německo ji kvůli obavám o bezpečnost naopak opouští. Z toho důvodu tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů v Německu mají být do konce letošního roku odstaveny z provozu. Německo se také zavázalo, že do roku 2038 upustí od výroby elektřiny z uhlí, aby splnilo závazky v ochraně klimatu a dekarbonizace svého energetického systému.
Energetická strategie Berlína také zahrnuje rozšíření kapacity obnovitelných zdrojů energie, například z větrných turbín a solárních panelů, a zlepšení přeshraničních toků energie. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny se loni zvýšil o 3,2 procentního bodu na 49,3 procenta, dodává Bundesnetzagentur.