
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie zhruba za 4,6 miliardy korun, v rekordním roce 2019 byla hodnota kontraktů téměř sedm miliard korun. Obchody ovlivnila pandemie covidu i pokles cen energií.
Uzavřeno bylo téměř 6409 kontraktů na dodávku 6,4 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu, což je třetí nejlepší výsledek za dobu existence kladenské burzy. Rekordní byl počet obchodujících. ČTK o tom informoval mluvčí burzy Martin Soukup.
Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Jan Horáček: Energiewende v ČR opravdu nechci
Na kladenské burze loni bylo 6876 obchodujících, oproti předloňsku o 6,5 procenta více. Nejen v souvislosti s pandemií přispěla k vyššímu zájmu elektronická forma obchodování a také servis makléřských společností – dohodců, kteří zajišťují veškerou administraci obchodování. „Pro kupující byl dobrou zprávou i pokles cen elektřiny meziročně o desetinu a zemního plynu téměř o 23 procent,“ uvedl ředitel obchodního úseku ČMKB Tomáš Vlček.
Roční dodávky zemního plynu v roce 2020 na burze přesáhly čtyři terawatthodiny a dodávky elektřiny přesáhly dvě terawatthodiny. Uzavřeno bylo 2791 kontraktů se zemním plynem v hodnotě 1,7 miliardy korun a 3618 kontraktů s elektřinou v hodnotě téměř tři miliardy korun.
V uplynulých letech také stoupal podíl dvouletých kontraktů, kterými si kupující fixovali cenu energií na delší období. Nyní jejich podíl dosahuje zhruba dvě pětiny ze všech kontraktů.
Kladenskou burzu využívají průmyslové firmy, dopravní podniky, teplárny, vodárny, zemědělské společnosti a podobně, a také zde dlouhodobě nakupují energie téměř všechna ministerstva a kraje, státní úřady a organizace a stovky měst a obcí. Burza vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.