Doba čtení:1 m, 1 s
Za více než dva roky ruské invaze na Ukrajinu byla poškozená nebo zničená polovina ukrajinské energetické infrastruktury,“ uvedla belgická ministryně Caroline Gennezová. Foto: wikipedia.org

Belgie vyčlení devět milionů eur (224 milionů korun) na obnovu ukrajinské energetické infrastruktury poničené ruskými útoky. S odvoláním na ministryni pro rozvojovou spolupráci Caroline Gennezovou o tom informovala stanice RTBF. Finance poskytne evropská země prostřednictvím Rozvojového fondu OSN (UNDP).

Za více než dva roky ruské invaze na Ukrajinu byla poškozená nebo zničená polovina ukrajinské energetické infrastruktury… ta je chatrná a velmi centralizovaná, což ji činí zranitelnou,“ uvedla belgická ministryně s tím, že cílem podpory bude vytvořit více „udržitelné a decentralizované“ zdroje energie.

Rusko Ukrajině poškodilo tři tepelné elektrárny

Pod záštitou Rozvojového fondu OSN se na Ukrajinu dostaly první elektrické generátory a později náhradní díly a vybavení potřebné k opravám poté, co ruské invazní síly začaly na ukrajinskou energetiku cílit, podotýká stanice RTBF.

Od začátku války zničilo Rusko několik ukrajinských elektráren. Při doposud největším úderu na energetiku letos 22. března byla zasažena a zničena Zmijivská tepelná elektrárna, jedna z největších v Charkovské oblasti, v dubnu pak Trypilská tepelná elektrárna, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa