Doba čtení:2 m, 17 s
Jednou z poškozených zařízení je pravděpodobně elektrárna v Dobrotviru. Jde o největší elektrárnu v západoukrajinské Lvovské oblasti. Foto: wikipedia.org

Ruský vzdušný útok v noci na středu vážně poškodil tři ukrajinské tepelné elektrárny, uvedl jejich provozovatel, firma DTEK. Noc podnik označil za mimořádně těžkou pro energetický sektor. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko předtím oznámil, že napadena byla zařízení na výrobu a přenos elektřiny v Poltavské, Kirovohradské, Záporožské, Lvovské, Ivano-Frankivské a Vinnycké oblasti.

Rusko za noc celkem vyslalo na ukrajinské území více než 50 střel a 20 dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinského letectva se jich větší část podařilo sestřelit.

Další mimořádně těžká noc pro ukrajinský energetický sektor. Nepřítel ostřeloval tři naše tepelné elektrárny. Zařízení byla vážně poškozena. Energetici v současné době pracují na odstranění následků útoku,“ uvedla společnost DTEK na síti Telegram.

Za posledního půldruhého měsíce jde podle ní už o pátý rozsáhlý útok na její energetická zařízení. Firma neupřesnila, jaké elektrárny se staly terčem ruských útoků, podle ruskojazyčného serveru BBC je ale na základě zpráv z upozornění a sociálních sítí pravděpodobné, že jednou z nich je zařízení v Dobrotviru. Jde o největší elektrárnu v západoukrajinské Lvovské oblasti.

Zelenskyj v prohlášení na telegramu podotkl, že Rusko spustilo masivní útok v den, kdy si Ukrajina podobně jako další evropské země včetně Česka připomíná Den vítězství a konec druhé světové války. „Přes 50 střel a více než 20 dronů,“ uvedl ukrajinský prezident.

Rusko chce posílat plyn do Číny i přes Kazachstán

Ukrajinské letectvo následně upřesnilo, že Rusko zaútočilo 55 střelami včetně hypersonické rakety Kinžal, dvou balistických raket Iskander-M a čtyř střel Kalibr a vyslalo 21 bezpilotních letounů. Ukrajinské protivzdušné obraně se podle jejího sdělení podařilo sestřelit 59 vzdušných cílů – 39 střel a 20 dronů.

Rusko se k největšímu útoku na ukrajinskou infrastrukturu minimálně od začátku tohoto měsíce nevyjádřilo. Jednotlivá sdělení znesvářených stran obvykle nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Následky se objasňují. Energetici už pracují na jejich odstranění,“ uvedl Haluščenko v prohlášení, které zveřejnilo jeho ministerstvo. Dodal, že lidé by měli šetřit elektřinou.

Server RBK-Ukrajina předtím s odkazem na místní úřady i vojenské činitele uvedl, že výbuchy se ozývaly v Kyjevě, ve Lvovské a Ivano-Frankivské oblasti na západě země a rovněž v Charkovské, Poltavské a Záporožské oblasti. Není ale jasné, co je způsobilo, ani zda exploze způsobily nějaké škody.

Různé místní úřady hlásily nejméně šest zraněných během noci: jednoho v Dněpropetrovské oblasti, jednoho v Kirovohradu, dva v Brovarech nedaleko Kyjeva a nejméně dva další v ukrajinské metropoli, uvedla agentura AFP.

Poplach byl podle deníku Ukrajinska pravda v noci vyhlášen ve všech ukrajinských oblastech. Ukrajinské letectvo uvedlo, že řada Ruskem vypuštěných střel s plochou dráhou letu nad ukrajinským územím měnila směr.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa