Doba čtení:1 m, 11 s
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Foto: Facebook ANO

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller na Rádiu Impuls v reakci na oznámení ukončení těžby na lomu ČSA kritizoval překotné ukončování využívání uhlí. Podle něj za uhlí stále není náhrada.

Já si myslím, že je to špatně. Náhrada za uhlí tady není. Jestli si někdo myslí, že to všechno nahradí obnovitelné zdroje, tak nenahradí. My jednu věc ukončujeme, ale druhou ještě nemáme připravenou,“ uvedl hejtman s tím, že ukončení těžby se dalo předpokládat, nikdo ale nepředpokládal, že to bude takhle rychle.

Vyspělé ekonomiky ukázaly rozumnou cestu ke konci uhlí

Kvůli útlumu těžby přijdou o práci zámečníci, elektrikáři nebo řidiči. „V lomu ČSA zaměstnávají větší množství lidí, kteří by šli do důchodu. Takže to nebude mít až tak velký dopad na to, co bude. Samozřejmě ty produktivní pracovníky přendali na jiné pozice, budou se podílet rekultivaci. Takže to nebude mít na nezaměstnanost takový nápor, jak to vypadá,“ řekl Schiller.

Kraj už má taky plány na to, co s lomem ČSA na Mostecku v budoucnu bude. „Vznikat tam bude nový vědecko-technický park. Vznikat tam budou nové fotovoltaické elektrárny. Část toho lomu zůstane takzvané sukcesi, to znamená, že si tam příroda bude dělat, co chce. Je to takový výzkumný projekt. Také bojujeme o to, aby se tam zachovalo rypadlo, ze kterého chceme udělat památník,“ řekl Schiller na Impulsu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa