Doba čtení:1 m, 27 s
„Je to konkrétní road mapa, jak snížit nejen emise, ale dekarbonizovat 50 největších firem do roku 2030,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce.

Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Je to konkrétní road mapa, jak snížit nejen emise, ale dekarbonizovat 50 největších firem do roku 2030,“ řekl Hladík. Dokument Politika ochrany klimatu (POK) udává, že do roku 2030 bude Česko získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu energie sníží o pětinu. Ministerstvo do POK zahrnulo také cíl dosažení klimatické neutrality České republiky do roku 2050.

Metanová past Evropské unie na Evropskou unii

Podle energetické koncepce má stát česká energetika do budoucna na jaderné energii a obnovitelných zdrojích energie, jejichž podíl by se měl v příštích desetiletích minimálně zdvojnásobit.

Polovinu emisí ČR produkuje zhruba 50 procent největších firem, tedy hnědouhelné elektrárny, teplárny, cementárny, ocelárny,“ uvedl na konferenci Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu. Pokud firmy najdou energetické úspory a dokážou vyrábět čistou elektřinu, mohou snížit emise o více než 65 procent, řekl.

Hladík dodal, že zelená modernizace se v Česku už reálně koná, v březnu spustilo jeho ministerstvo kampaň zaměřenou na zmírnění dopadů změny klimatu. Cílem je ukázat lidem příležitosti spojené se zelenou modernizací, která zahrnuje investice do čisté energie, její dostupnosti nebo do úsporných opatření.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa